איזו מבוכה: "הרב הראשי" של העיר פוזנן בפולין התגלה כנוצרי מתחזה

תושב העיר צ'חאנוב שבפולין לא האמין למראה עיניו: השכן שלו, יאצק נישצ'וטה, נוצרי קתולי, הוצג בטלוויזיה כ"רב יעקב בן ניסטל" - הרב הראשי של העיר פוזנן • תחקיר גילה כי "הרב" היה בכלל בעל שיער בלונדיני, והפאות והזקן עמם התהלך אינם מקוריים • מאז הפרסום הוא נעלם
נתן פרל
י"ג ניסן התשע"ו / 21.04.2016 15:27
הרב בן ניסטל, פולין, יאצק נישצ'וטה

יאצק נישצ'וטה, נוצרי קתולי מהעיר צ'חאנוב, יכול היה להמשיך לשמש כ'רב ראשי' של העיר פוזנן עוד זמן רב.

אלא שטעות אחת שעשה חשפה את עולם השקרים שיצר: הוא הופיע בתוכנית טלוויזיה בערוץ הפופולרי בפולין TVN24, שם זיהה אותו אחד מתושבי צ'חאנוב כשכן שהתגורר סמוך לביתו.

השכן המופתע יצר קשר עם רשת הטלוויזיה הפולנית ובישר: "הרב היהודי שראיינתם הוא השכן שלי, פולני קתולי ששמו יאצק נישצ'וטה".

בדיקה קצרה של העיתון המקומי 'גלוס ויילקופולסקי', היוצא לאור בפוזנן העלתה כי אכן "הרב" יעקב בן ניסטל הוא נוצרי שהחליט להתחזות לחרדי. בדיקה נוספת העלתה כי נישצ'וטה היה בעל שיער בלונדיני, והפאות והזקן עמם התהלך אינם מקוריים.

מאז הפרסום האיש נעלם. הניסיונות לאתרו עלו בתוהו.

כיצד, אם כן, הפך נוצרי מפולין לרב החרדי?

לפי דיווח של ניסן צור באתר nrg, לפני כמה שנים הופיע בעיר פוזנן, הממוקמת בצפון פולין, אדם חרדי, לבוש בכובע וחליפה, שפניו עטורי זקן ופאות. הוא הציג את עצמו בפני ראשי הקהילה היהודית בפוזנן כ"רב יעקב בן ניסטל", תושב חיפה, שהגיע לפולין ומבקש לשרת כרב באחת הקהילות.

לפי הדיווח, ראשי הקהילה היהודית בפוזנן מיהרו לאמץ את הרב החדש, והמתחזה החל לייצג את הקהילה היהודית באירועים.

כך הוא הוזמן על ידי העירייה ועל ידי ארגונים שונים, שהציגו אותו כ'רב הראשי של פוזנן', לאירועים, לעתים לצד בישופים קתוליים ונציגי הקהילה המוסלמית, וייצג בכבוד את יהודי פולין.

השבוע, כאשר נחשפה האמת על "הרב בן ניסטל", הודתה נשיאת הקהילה היהודית בעיר, אליציה קובוס, כי אף אחד בעירה לא בדק אם ניסטל אכן יהודי והוסמך אי פעם לרבנות.

הרב בן ניסטלצילום: Garzyna Banaszkiewicz

"אני מאוד מופתעת", היא אמרה. "לא הייתה לנו סיבה לא להאמין לו. הוא הציג את עצמו כיהודי מחיפה, עם משפחה שעדיין מתגוררת שם ובן בצבא. המראה שלו, והעובדה שידע להתפלל והכיר את המנהגים היהודיים, גרמה לנו להאמין לו. אני מעריצה את הנחישות שלו: הוא למד עברית, את המסורת היהודית והתפילות דרך האזנה לרדיו בלבד".

כשנשאלה מה עומד לדעתה מאחורי ההתחזות – השיבה: "אני לא מאמינה כי הייתה לו כוונת זדון. הוא מעולם לא קיבל זלוטי אחד עבור האירועים שבהם השתתף או עבור הפעילות ה'יהודית' שלו".

אחת מחברות הקהילה היהודית בפוזנן, סיפרה ל-nrg כי חברי הקהילה הבחינו כבר לפני זמן רב כי "הרב בן ניסטל" מתנהג בצורה מוזרה ואינו מכיר ממש את המנהגים והתפילות היהודיות.

"באחד האירועים שאליהם הוזמנתי הייתי פשוט המומה", שחזרה. "הרב בן ניסטל הוזמן לשאת תפילת קדיש. הוא החזיק את ספר התורה הפוך ומלמל מילים שלא היו קשורות כלל לתפילה. כך גם באירועים נוספים, שמנו לב כי הוא אינו יודע את מילות התפילה וכמה דברים שאין בינם לבין היהדות דבר".

לשאלה מדוע חברי הקהילה לא הפנו את תשומת לבם של ראשיה להתנהגותו המשונה של "הרב" החדש, השיבה חברת הקהילה כי החשש מנשיאת הקהילה, שהייתה בקשרים טובים עם ניסטל ונחשבת לאישה בעלת קשרים בממשלת פולין, גרמה לרבים מהם לבחור שלא להתלונן עליו.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    זה שהוא לא ביקש שום זלוטי אחד...
    22/04/2016 06:42
    משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  1. כבר היה צריך להעלות חשד :)
    גלות…