ליל הסדר • מומחה היין שלנו מסביר: כך תשתו נכון את ארבע הכוסות

איזה כוס שותים ב'קדש' על בטן ריקה ואיזו אחרי הסעודה? • מה כדאי לטעום לפני היציאה לבית הכנסת ומדוע? ויש גם המלצות על יינות מעולים במחירים סבירים • מומחה היין של חרדים 10 עושה סדר בליל הסדר
שרגא גבהרד
י"ב ניסן התשע"ו / 20.04.2016 16:18
יין, גביע, קידוש

אחת ממצוות ליל הסדר החשובות הינה מצוות שתיית ארבע כוסות.

רבים מהיהודים המקפידים במצוות נוהגים למלא את כוסותיהם ביין, ולא במיץ ענבים, אתו יוצאים אמנם ידי חובה, אך ודאי שאין זה לכתחילה.

ברשימה זו אנסה לתת כמה עקרונות וכללים לשתייה נכונה של כוסות היין, שכאמור, רלוונטית לכל יהודי ויהודייה מישראל החוגגים את ליל הסדר הבא עלינו לטובה.

בתחילה בקצרה – ובהמשך בפירוט על כל כוס וכוס.

כוס על בטן ריקה ומלאה

את הכוס הראשונה שותים ב'קדש' של תחילת הסדר, בשעה די מאוחרת – שעון קיץ. בשלב זה אנו כבר קצת רעבים, שהרי בבית הכנסת שרו את ה'הלל', מלבד החזנות של ערבית.

לאחר כוס זו, אנו עומדים בפני שעתיים של 'מגיד' (בהם נאלצנו לדלג על כמה פירושים שאותם נגיד מחר), כך שהכוס הראשונה צריכה ללוות אותנו זמן רב.

כיוון שכך,  "החכם עיניו בראשו", להכין  יין בעל תכונות משלבות: מצד אחד ימלא, יחזיק ויחזק אותנו, ומצד שני לא יסחרר – או לפחות לא יסחרר את ראשנו יותר מדי.

יין ליל הסדר

את הכוס השנייה שותים מיד לפני נטילת ידיים, שגם היא לא בדיוק לפני הארוחה. שכן, אחרי נטילת ידיים יש את 'מוציא מצה', 'מרור' ו'כורך', וכשיש הרבה מסובין, מצוות אלו נמשכות מעט – וכשמגיעים ל'שולחן עורך', כבר  הצליחה הכוס השניה להגיע לראש…

אמנם מיד אחרי שתיית הכוס השניה כבר 'מרפדים' את היין, ומכניסים לפה מצות וחרוסת שמתערבבים עם היין בקיבה, והדבר מקל מעט.

את הכוס השלישית שותים אחרי האוכל – אז קל יותר לשתות אותה, אבל זו אינה הכוס האחרונה. זו שאחריה תבוא די מהר, ואז בקושי כבר אפשר להכניס אותה לפה.

אפשר לשתות מיץ ענבים או יין מתוק קל, אבל אנחנו בטור מקצועי מן הסוג הזה, מדברים על 'יין', כשהכוונה ליין אמיתי. דהיינו: אדום ויבש.

יתכן שגם ליינות לבנים יש דין 'יין', אבל לפי המקרא והמסורת, אנו מהדרים אחרי יין אדום דווקא, כמו שכתוב:  "אַל תֵּרֶא יַיִן כִּי יִתְאַדָּם" (משלי כ"ג ל"א).

אני מכיר ייננים מקצועיים, שנלחמים על זכותו של היין הלבן, לעמוד בשורה הראשונה של היינות, אבל את המלחמה הזו הבה ונותיר לפעם אחרת.

בינתיים אנו צריכים לדעת מה לשתות ואיך לשתות, לא רק כדי לצאת בשלום מהסדר, אלא כדי לצאת מרוצים ושמחים, כך שנרצה לזכור את התכנית לשנה הבאה.

מאחר והלילה הזה נקרא 'ליל הסדר' – הבה נתחיל לפרט באופן מסודר:

הכוס הראשונה

האפשרות הפשוטה והקלה היא לשתות יין חצי יבש ממשפחת המוסקטואים הקלילים, שם יש סך הכל  5-6 אחוזי אלכוהול, כמו ה"מלבסיה" של ברטנורא (6% כוהל כ-60 ש"ח) או ה"מוסקטו אדום" של טפרברג (5.7% כוהל כ-40 ש"ח) וכדומה.

קיימות  עוד הצעות בשוק. את המבחר כדאי לחפש בחנות יין כמו 'גפנא' בבני ברק, כי השפע בחנויות יין הוא גדול, וגם כי יש שם עם מי להתייעץ.

אפשרות אחרת היא לקחת יין עם 'גוף קל' (הוסבר במאמרים הקודמים), בלי להתייחס לגובה האלכוהול. לא שזה לא חשוב, אבל יין עם גוף קל, נלגם בקלות, ומשאיר פחות עקבות (לפחות בכוס הראשונה).

עוד לפני ההליכה לבית הכנסת, כדאי לאכול קצת תפוחי-אדמה (פחמימות) וביצים (חלבון) עם מעט שמן, כדי לרפד את הקיבה, אבל את ה"פטנט" הזה צריך לעשות בזהירות, שהרי צריך להיכנס רעב לליל הסדר, כדי לאכול את המצות לתאבון. אז צריך לטעום רק קצת מכל דבר.

גם לכרפס הנטבל  במי-המלח כדאי להוסיף קצת שמן זית.

הכוס השניה

זוהי כוס שזמן מועט אחריה אוכלים את הסעודה, לכן ישתה כל אחד את מה שהוא חושב שראוי בעיניו.

אפשר יינות כבדים וטובים. זה אמור להעניק טעם טוב ואוירה רגועה ונעימה, לכל הסעודה.

הכוס השלישית

מכיון שהיא אחרי הסעודה, אין זה משנה אם היא כוללת יין בעל 10% אלכוהול או 14%, העיקר שיהיה בה שמחת יו"ט.

ובכל אופן צריך לזכור שסוף סוף אלכוהול מצטבר, בפרט אם באמצע הסעודה גם לגמנו קצת יין.

אני מציע, כי הפעם, בגלל ארבע הכוסות, כדאי לשם שינוי להימנע או להפחית בשתייה שבאמצע הסעודה. הערה זו חשובה למקפידים לשתות 'לחיים' בין הדגים לבשר, אז הפעם בבקשה שה'לחיים' יהיה גדול, אבל שהכוס תהיה קטנה.

יין ליל הסדר

הכוס הרביעית

לכוס הרביעית והאחרונה, ישנן שתי אפשרויות מועילות: יין קליל כמו לכוס הראשונה, או יין חזק עם סיומת ארוכה, כלומר: שמרגישים את הטעם שלו הרבה זמן אחר השתיה, וכשנאמר "חֲסַל סִדּוּר פֶּסַח כְּהִלְכָתו, כְּכָל מִשְׁפָּטו וְחֻקָתוֹ"…  עדיין נרגיש את טעמו ונחשוב על הזבחים והפסחים, שהלוואי ונזכה לאכול "לְשָׁנָה הַבָּאָה בִּירוּשָׁלָיִם הַבְּנוּיָה".

 בשולי הרשימה אוסיף המלצות על 5 יינות שטעמתי ממש לאחרונה,  יינות מעולים במחירים סבירים.

 "אינספייר" מלבק – מרסלן של  טפרברג: טעמים של פירות אדומים כהים, תיבול מיוחד גם בטעם וגם בריח  14.1%.  כ-65 שקלים.

 קברנה סוביניון "גמלא" של רמת הגולן: צבע עמוק, מאוזן וטוב. 14.5%.  כ-65 שקלים.

קברנה סוביניון דישון "רכסים" של סגל: צבע בורדו כהה  אלגנטי ומאוזן, סיומת טובה. 13.8%.  כ-80 שקלים.

4 vots: או בעברית '4 חביות', שהוא אכן נעשה בארבע חביות עץ ענקיות. יין די חדש של יקבי כרמל. זהו בלנד של מרסלן, קריניאן וגראנש, שהתבגרו בארבע חביות גדולות בנפח של 5000 ליטר כל אחד. (בהזדמנות אחרת נסביר על ההבדל בין חביות קטנות לחביות גדולות).

יין שונה ומיוחד עשוי היטב. 14%. כ-60 שקלים. לדעתי, שווה יותר.

"תג אדום" של אבידן 2014 (מ-2013 היקב כשר): טעם מלא וטוב, ריחות מאוזנים עם טעם של פירות וחבית מעושנת.  14.5%. כ-60 שקלים.

יין ליל הסדר

 היין לא נגמר בסדר

אז אם אמרנו ש'חג החרות' צורך תקציב גבוה, הנה מגלים אנו שהיחס של היין אל התקציב, הוא דווקא מאוזן ומתון.

אבל…

היין לא נגמר בארבע כוסות של ליל סדר. שם הוא רק מתחיל.

יש עוד כוס ענקית של 'כוס של אליהו'. על חלק ממנה נעשה קידוש למחרת בבוקר, ואת השאר נשתה בסעודה, ואולי יישאר גם קצת לאחר הצהרים ולהבדלה.

בל נשכח שבחו"ל יש עוד סדר ביום השני, ושוב 4 כוסות.

במשך כל השבוע של החג, יש מצווה לשמוח בבשר ויין.

גם בשביעי של פסח, ישנן קהילות שעורכות שוב 'סדר זוטא' עם 4 כוסות.

כמות היין תלויה גם בגודל המשפחה, ומספר המצטרפים לשמחה זו, כך שלא בטוח שנצליח לגמור את החג עם שני ארגזי יין.

לחיים, ופסח כשר ושמח.

שרגא גבהרד.

http://kosher-wine.co.il/

יועץ בתחום הכשרותי והמקצועי ביין, עורך ערבי יין וסיורי יקבים: 052-6176201. להזמנת ערבי יין – 08-9742242 (משרד "ארועים").

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
  תודה ובקשה
  01/05/2016 20:03
  מוטי
 1. חן חן על הכתבות המענינות…
  מחכים ליותר כתבות מקצועיות ומענינות בפרט על ינות חדשים ווטעימות…..
  תודה רבה