כשבסקווירא רקדו לכבוד 'המצית' הקדוש

בחסידות סקווירא חגגו אתמול ורקדו אחרי שחרורו של שאול שפיצר, 'המצית' ששרף את 'המורד באדמו"ר' אהרון רוטנברג • העזרה והדאגה לנער שחטא עוד מובנת, אבל על מה הצהלה? • האם מישהו חשב מה היא משדרת למאות שאול'ים קטנים?
קובי פינדרוס
ט"ו חשון התשע"ו / 28.10.2015 19:01
שפיצר

שנת תשפ"ו.

ניידות משטרת ניו יורק  הקיפו את המבנה בנשקים דרוכים, והמפקד קרא במגאפון אל עבר המתבצר בבית להיכנע.

איציקל שמע את הקריאות, הניח את הסכין נוטפת הדם על הרצפה, ויצא כשחיוך גדול מרוח על פניו, ידיו מורמות. הכוחות השכיבו אותו מיד ואזקו את ידיו, כשלמול תקתוקי מצלמות הצלמים הוא הובל למעצר.

"נער יהודי חסידי שחט עם סכין קצבים…" נפוצה הידיעה למחרת בעיתוני כל העולם.

רק איציק המתין כבר לסוללת עורכי הדין שיקבל, ולברכות מהאדמו"ר.

אבל אף אחד לא התעניין בו.

בשיחת הטלפון היחידה שהורשה לבצע, הוא רק שמע את הבכי הנורא של אביו.

"רוצח!" קרא לו.

איציק לא הבין מה השתבש.

"מי רוצח?? אתה יודע למה עשיתי לו את זה, הוא חסם לי את החניה ליד השטיבל".

אבא שלו התעצבן עוד יותר.

איציק התרעם: "ומה שרבי שאול עשה לפני בערך 15 שנה וכולם כיבדו אותו והביאו לו שידוך מכובד ודאגו לו?"

שתיקה השתררה, עד שהצעקות שבו: "אתה משווה? אז זה היה כבוד החסידות והרבי, מה זה קשור למה שאתה עשית? פושע!"

הנער סירב להבין את ההבדל ושב לתאו, כשהוא נזכר ברגעים ההם, לפני 10 שנים, כשכל-כך רצה להיות כמו הבחור הכי חשוב בחסידות, זה שהצית את החסיד הסורר וכמעט הרג אותו. הוא אפילו ניסה לזמזם שיר שהולחן ברגשי קודש לרגל יום השנה לשחרורו על המילים "היכה שאול".

אלו היו רגעים שבהם פתאום היה לו לאן לשאוף. חסיד רגיל, גם אם יהיה ירא שמיים ולמדן, הרי לא יקבל לעולם כבוד כזה: כל החסידים יעמדו וירקדו ליד חדרו של הרבי בשמחה גדולה על ההצלה הניסית, ועל הבחור הצדיק שבחסדי שמיים שוחרר מכלא הגויים.

אז מה כדאי להיות – עובד ה' או אדם אלים ששורף בתים ואנשים חצופים המורדים ברבי?

אי אפשר אפילו להסביר את תחושת הגועל והזוועה, מול צילומי הריקודים וצהלות השמחה עם שחרורו המוקדם של בחור, שבגיל צעיר מאוד מצא את עצמו בשורה אחת עם עבריינים, כאשר כמעט הביא למותו של חסיד, כאשר ביצע  בו פיגוע ב'אשמת' אי ציות לחסידות.

העזרה והדאגה לנער שחטא עוד מובנת.

אמנם עשב שוטה ומטורף, אך ניתן להבין כי לא זורקים ומפקירים אלא מעוניינים להוציאו מכלא מסוכן לחינוך מחדש במקום אחר, שם ייתן את הדין, תוך כדי שהקהילה מתנצלת ודואגת לפיצוי הגון לקורבן.

אבל מכאן ועד לתמיכה פומבית? לתפילות, ריקודים ושמחה וחגיגות עם שחרורו, כאילו מדובר במלאך שנתפס על דברי תורה על ידי רודפי ישראל, ולא על אדם שפל ששרף בית, ופצע יהודי בצורה נוראה שכמעט נסתיימה ברצח?

אפשר היה לדאוג למה שצריך, ובמקביל להוקיע אותו ציבורית בכל מקום, ללמד את כל בני החסידות כי באופן הזה – רק מחללים את כבוד החסידות והרבי.

והנה, במקום שכולם יתהלכו בפנים מושפלות ונבוכות מבושה, מעגלים מסתובבים בשירה וריקודים, עם פסוקי שירה והודאה, כאילו ה' הוא זה שהתעלה והתהלל פה בזכות המעשה המתועב.

התוצאה: כרגע ישנם נערים בעלי שאיפות טובות, שיכלו להיות יהודים כשרים וטהורים, אבל הפכו כעת לעבריינים פוטנציאלים מסוכנים, כאלה שצריך לחשוש להיות בסביבתם.

מדובר במאות ואולי אלפי פצצות מתקתקות, שאין להם אפילו את היכולת המעוותת של המבוגרים לתרץ לעצמם את ההתנהגות הזו. הם רואים דבר אחד פשוט: מי מכובד על ידי ראשי החסידות ועל מה הוא מכובד.

המציאות הזו תחלחל ותחלחל ותהפוך לחלק מהם.

גרוע מכך: הם יסברו שבכך הם מקיימים תורה ומצוות. הרי גם הנער הזה עשה מעשה לא מתוך רצונו להיות עבריין, אלא כדי להגן על כבוד החסידות והרבי. למראה צהלות השמחה, אי אפשר שלא לחשוב שאולי לא סתם הוא חשב כך…

יתכן שאין עניין לכתוב על הנושא. זה הרי לא יועיל כלפי הרוקדים וחבריהם, שרק יראו בדברי רדיפה של רוע כלפי צדיקים.

אבל לעצמנו אנחנו צריכים להזכיר את הדבר הכי מובן מאליו: אם נחשפנו לצערנו למראות הללו, שלא יסדקו בנו דברים שהם טאבו. שלא נחשוב לרגע שמדובר במשהו שפוי אצל קיצונים. זה לא. בוודאי לא קשור להיותם חסידיים או אזרחי ארצות הברית.

יכול להיות שלא רק אדם אחד נשרף בשריפה הזו, אלא הרבה מאוד נשמות שהפכו למסוכנות.

הדפס כתבה

9 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  נכון ב100%
  28/10/2015 22:31
  תושב ביתר
 1. מילים כדרבונות.
  קול שפוי בעולם מטורף

 2. בדיוק כמו הריקודים שעשו
  28/10/2015 22:56
  שוקי
 3. לאלה שלא רצולקבל בנת ספרדיות פשוט בושה וחרפה

 4. גם הם איתו
  29/10/2015 01:08
  יהודי דואג
 5. הרושם הוא שהרבה מסכימים איתו ופשוט חסרו את האומץ לעשות מעשה. אני מקוה שאני טועה

 6. משה
  29/10/2015 02:45
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 7. אני הרגשתי שאני לא רוצה להיות קשור לדת ולחסידות כזאת, לשחרר אני יכול להבין אבל לרקוד משמחה? השתגעו שם לגמרי, ואיפה האדמו״ר שהוא אדם צדיק וחכם????

 8. לא מוכן לקבל שאלפי חסידים מחוג חשוב ונערץ נוהגים באבסורדיות נוראית כזו
  29/10/2015 05:03
  ישראל אהרן יודל
 9. קובי היקר, האם חשבת לרגע שמא איננו יודעים את כל האמת? האם מסתבר לך שיש חוג שלם של אנשים חרדים, עם מנהיג שידוע כפיקח ואיש קדוש ורבנים חשובים גדולי תורה ויראה וראשי קהילה נכבדים ומחנכים דגולים, כולם רוקדים לכבודו של רוצח שפל ומעריצים אותו כדמות לחיקוי?
  אני מעדיף להאמין שיש דברים שלא פורסמו באתרי הנייעס, שמשנים את פני כל התמונה. כנראה הם לא טובים ביחסי ציבור והשרוף זכה מן ההפקר לכבוש את כל התקשורת שם הוא מוכר את סיפוריו המזוויעים שאולי לא נכונים ברובם או בחלקם.
  כעיתונאי הגון שמתיימר להיות אובייקטיבי היה עליך לבקש ולקבל תגובה מאנשי החצר בסקווירא ולשמוע מה בפיהם.

 10. סקוויער
  29/10/2015 08:09
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 11. כל מילה נכונה וקצת פחות מדי חריפה בושו לכם יושבי סקוור

 12. כואב, דוקר -אבל כל מילה -נכונה!
  29/10/2015 08:34
  אלי
 13. כשראיתי את סירטוני הריקודים, הדבר הכאיב לי.
  אבל הכותב הנכבד, העלה את זה לדרגה אחת מעלה -עם ההרס העצום לדור הצעיר -שמתחנך בצורה מעוותת, ולא מכילה את השונה \חושב האחרת… ומאדירה קיצונים אלימים.
  מה יעשה הבן ולא יחטא?

 14. זה לא בדיוק ככה
  29/10/2015 18:55
  חבר הקרבן
 15. אני דוקה חבר קרוב של הקרבן המסכן וזה לא בדיוק כמו שאתם כותבים
  אני נגד כל מה שהיה שם וכואב לראות את ידידי (שהיה האיסטלטור שלי) שסבל ככה
  הוא קיבל הרבה מאד כסף מהחסידות והמשפחה (בערך 7.4 מיליון דולר) ובהתחלה היה מוכן להעיד לטובת הבחור ורק אחרי שלא רצו להשלים איתו (לאחרונה הוא ניסה) אז הוא הפך את זה וביקש שלא ישחררו . זה לא ממש כמו שאתם כותבים וגם בחור שהתחרט מיליון פעם על מה שיצא מתחת ידו (דוקה לא ניסה לרצוח אבל הסתבך כשהלך מכות מידידי שנשרף כשניסה ללכת איתו מכות. תבדקו לפני שכותבים על יהודים וגם שלא היה בסדר מה שהיה עדיין זה רחוק מלהשמיץ כמו אתר שונא ישראל. זה לא כתבה שיהודי כותב

 16. רכילות
  30/10/2015 03:04
  בושה על כתבה כזה
 17. אני לא חסיד סקווירא, אני אפילו לא גר בארה"ב אבל מה שאני חושב שאתר חרדי ישמיץ קהלה חשובה וגדולה זה חוצפה, יש לכם חשבון של עתיד של חינוך, ומה עתידה של החינוך שרואים שאפשר לדבר בהשמצה על קהלה ומתחנכים שאפשר לדבר על כל אחד? כמו כן אני בטוח נגד הריגה ודברים כזה אבל אני ג"כ נגד מישהו שגר במקום ומהרס את כללי ויסודי המקום, לא ראיתי מישהו כותב את זהת בושה על כתבה כזה