מה באמת קרה במפגש של רל”שית הנשיא רבקה רביץ עם האפיפיור?

רבקה רביץ, הרל"שית החרדית של הנשיא, התלוותה לביקור הממלכתי אצל האפיפיור - ולא לחצה את ידו • האם האפיפיור התנצל? מדוע הוא קד קידה? • דוברת בית הנשיא: "כולם מיודעים מראש שהיא לא לוחצת יד. כל אחד מהאורחים זכה לקידה באותו האופן. זו התנהלותו"
שרי רוט
כ"ב אלול התשע"ה / 06.09.2015 16:57

נשיא המדינה ריבלין קיים ביום חמישי האחרון ביקור רשמי בוותיקן אשר במרכזו עמדה פגישה עם האפיפיור פרנציסקוס. הנשיא התקבל בטקס קבלת פנים רשמי שנערך בוותיקן על ידי משמר הכבוד השוויצרי של הוותיקן במדיו המסורתיים.

לאחר הטקס נועדו ריבלין והאפיפיור לפגישה אישית שארכה כשעה בחדר הספרייה הפרטי של האפיפיור ומשם המשיך הנשיא לפגישה עם ראש ממשלת הוותיקן.

אנקדוטה מעניינת נרשמה בשולי ביקורו של הנשיא: רבקה רביץ, הרל”שית החרדית של הנשיא, שהצטרפה לביקור ברומא.

על המפגש עם האפיפיור סיפר מקורב: “לפי כללי הטקס, כשפוגשים אותו צריך לקוד קידה קלה וללחוץ יד, אולם רבקה רביץ, ראש הלשכה של רובי ריבלין, בעת הגיעה אליו, שמה את הידיים מאחור, ובשל הצלב המתנוסס על בבית חזהו אף לא קדה את הקידה המסורתית, בהסבירה לו שלפי ההלכה אסור לה לעשות זאת”.

לדברי המקורב, האפיפיור הופתע. “הוא קד קידה בפניה והסתיר את הצלב, והתנצל, ואמר לה שאף פעם לא ידע שיש כזו הלכה אצל היהודים”.

הגורם הוסיף: “רובי ריבלין אמר לאפיפיור שהיא כלתו של אחד המנהיגים האורתודוקסים החשובים ביותר מהמאה האחרונה”.

המידע הזה הופץ בקבוצות הוואטס-אפ, וזכה לתגובות מעורבות.

רבקה רביץ, שבדיוק נחתה בישראל עם פמליית הנשיא אומרת, כי אכן הסבירה שאינה לוחצת יד מסיבות דתיות, וכי האפיפיור הבין וכיבד, אולם את כל יתר הטקסט שהופץ היא אינה מכירה.

דוברת בית הנשיא: “לא יודעת מי הפיץ, אבל זה לא נכון. כל האישים הרשמיים מיודעים מראש שהיא לא לוחצת יד וגם הוא ידע מראש ולכן לא הגיש.

“כל אחד מהאורחים זכה לקידה באותו האופן עם אותו מנח יד. זו התנהלותו. והוא לא דיבר איתה או עם אף חבר פמליה מילה.

“נכון שכך הוא קד, אבל כך זה היה עם כל חבר פמליה, גם עם אלה שלחצו את ידו. ונכון שהיא לא לחצה את ידו, כמו למשל בכל קבלת פנים רשמית אצלנו. דואגים להעביר בערוצי פרוטוקול שזה מנהגה וכולם מכבדים את זה.

“בעיני זה קידוש השם בפני עצמו. הנשיא ודאי הציג אותה, כפי שהוא הציג כל חבר צוות אחר בפמליה”.

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  מה זה משנה
  06/09/2015 22:42
  מירי
 1. מה חוסר הפרגון הזה
  ואם הסיפור כן היה או לא היה מה זה משנה
  כבוד לאשה חרדית שמקדשת את ה’
  ולא לוחצת יד
  ולא משנה מה באמת היה

  • עופר   12/09/2015 12:44

   “מה זה משנה”??
   הפירגון הוא ערך חשוב. ללא ספק. אבל מה עם ערך האמת?