מדוע קרע הגראי”ל שטיינמן ‘סמיכה’ שקיבל מהגרי”ז סולובייצ’יק ומהגרח”ע זצ”ל

ספר חדש - 'גדול בקרבך' - שיצא לאור השבוע חושף סיפורים מרתקים מחמש תחנות בחייו של הגראי"ל שטיינמן, הרואים אור בפרסום ראשון • מתי קיבל את הסמיכה מהגרי"ז ואיך נתווספה 'סמיכתו' של רבי חיים עוזר
נחמן גור
י"א תמוז התשע"ה / 28.06.2015 16:56

בספר חדש –  ‘גדול בקרבך’ – שיצא לאור השבוע נחשף תיעוד מישיבת ‘עץ חיים’ במונטריי שבשוייץ, לשם ברח הגראי”ל שטיינמן בקיץ של שנת תרצ”ז מאימת הגיוס לצבא הפולני.

הספר, הכולל סיפורים מרתקים מחמש תחנות בחייו של ראש הישיבה, חושף סיפורים רבים הרואים אור בפרסום ראשון.

בקיץ תרצ”ז – לפני 78 שנים, נאלץ הגראי”ל לברוח מהעיר בריסק מאימת הגיוס לצבא הפולני, ויחד עמו נמלטו שני נכדיו של הגר”ח סולובייצ’יק זצ”ל.

ראש הישיבה הגיע לעיירה מונטריי שבשוויץ, שם למד בישיבת ‘עץ חיים’, שבראשה כיהן הרב אליהו בוצ’קו.

בספר ‘גדול בקרבך’  נחשף כעת לראשונה תיעוד ממבנה ישיבת ‘עץ חיים’, שם למד.

dg

סיפור מפליא נוסף מתואר בספר על כתב סמיכה שכתב הגרי”ז סולובייצ’יק זצ”ל להגראי”ל לפני עוזבו את העיר בריסק לכיוון שוויץ:

אי שם בירכתי הבית ספון היה מסמך נדיר. בני הבית לא ידעו על קיומו. מעולם לא שמעו אודותיו ומעולם לא ראוהו. אפשר שבבית אחר היה ניתן לו למסמך מקום של כבוד, מקום שעין הבריות יכולה לשזוף אותו ולהגיב אודותיו. אולם מכיון שהמסמך הוא מכתב סמיכה מהגרי”ז ומרבי חיים עוזר גרודזינסקי זצ”ל – והבית הוא ביתו של אש הישיבה, נדחקה הסמיכה אל הירכתים ומעולם לא דובר אודותיה.

לא יפלא, אפוא, שכאשר אחד מבני הבית גילה את המסמך באחד מן הימים באופן אקראי – עמד אחוז פליאה על קיומה של סמיכה זו.

היה זה כתב סמיכה שכתב הגרי”ז לראש הישיבה לפני צאתו את בריסק בדרכו לשוויץ ואת סופו מעטרות מילות הסמכה נוספות מרבי חיים עוזר גרודזינסקי.

ידוע כי כמה תלמידי חכמים בקשו מהגרי”ז כתב סמיכה לפני עוזבם את בריסק, אולם מכתב סמיכה זה ניתן מיוזמתו של הגרי”ז ובלי שרבינו ביקש.

הגראי"ל, גדול בקרבך

כפי הנראה נמסר מכתב הסמיכה דרך רבי משה סולוביצ’יק, אשר כידוע יצא את בריסק כחצי שנה אחרי הגראי”ל. כצאתו את בריסק עבר הגר”מ סולוביצ’יק דרך ווילנא ושם סר אל רבי חיים עוזר גרודזינסקי, ושם נתווספה לסמיכה של הגרי”ז סמיכתו של רבי חיים עוזר.

מאז שנתקבלה ועד ליום שהתגלתה בארץ הקודש על ידי מי מבני הבית, הצטנפה לה הסמיכה היכן שהצטנפה בלי שמי מהמשפחה ידע על קיומה.

כשראה הגראי”ל כי יצאה הסמיכה עטורת השבחים אל חלל הבית, מיהר להסביר בענווה ובהתבטלות: “כתב סמיכה זה כתב לי הגרי”ז כדי לעזור לי בשוויץ, הגרי”ז לא התכוון לכל הדברים שנכתבו שם…”

באומרו זאת, וכדי לתת תוקף לדבריו – נטל את כתב הסמיכה וקרע אותו לגזרים לעיניהם המשתאות של בני הבית.

הדפס כתבה

5 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  למה הוא ברח מהצבא?
  28/06/2015 20:13
  שימי גליק
 1. מה רע בצבא? מה – כולם יכולים ללמוד כל החיים?

 2. קפידה עצמית אין גבולות
  29/06/2015 20:34
  בן ציון
 3. הצנע לכת עם אלוק,, מרן הראש ישיבה מקפיד על עצמו מאז ותמיד.

  • בן ציון   01/07/2015 06:40

   אמת ויציב אנחנו לא מבינים קדושה וטהרה אמיתית . לשנים טובות ו רבות כמו שבירך אותי.

 4. הספר גדול בקרבך
  01/07/2015 15:58
  בןציון
 5. הגיע הזמן שהמוציא לאור יכבד את “גדולי הדור” בהונו ובהצלחותיו.. אין זה מקובל שהוצאה לאור והפצה -יפה נוף יתן לקהל החרדי תוכן דל , ולא מדויק ,עמוד לא נכון , צילומים מתחת לכל ביקורת.תוכן וצורת כתיבה ילדותית. הצילומים והכתיבה ללא סדר כלל. אנחנו לא שווים יותר? לדעתי זו חוצפה. להוציא לאור ספר של גדול הדור במצב זה.

 6. ענותנותו
  02/07/2015 09:41
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 7. אני ראיתי פעם בביתו של מרן שליט”א את ספר “קהלות יעקב” שהוא קיבל מהמחבר זצ”ל עם הקדשה, ומההקדשה נגזרו כמה שורות במקום של התוארים.