פסק בוררות בסכסוך של פוניבז’: ‘השונאים’ יממנו את ‘המחבלים’

הדיין הגאון רבי רב חיים גדליה צימבליסט, העביר היום את עיקרי פסק הבוררות בסיכסוך הקוע את ישיבת פוניבז' • ההחלטה המרכזית: פוניבז' של השונאים תממן את פוניבז' של המחבלים
יוני גרין
ז' טבת התשע"ה / 29.12.2014 17:12

הסכסוך בישיבת פוניבז’: היום (שני) העביר הדיין הגרח”ג צימבליסט אל הגיסים הגר”א כהנמן, נשיא ישיבת פוניבז’ (-המייצג את השונאים), והגר”ש מרקוביץ, ראש ישיבת פוניבז’ (-המייצג את המחבלים), את פסק הדין בסכסוך הקורע את הישיבה הליטאית.

פסק הדין שהעביר הגרח”ג צימבליסט כולל מסמך בן 13 עמודים. על המסמך חתומים הרבנים צימבליסט והייזלר, אולם הדיין הרב פרקוביץ, המייצג את הרב כהנמן, סירב לחתום. מקורביו הודיעו כי יפרסם פסק דין משלו.

פסק הדין ניתן לאחר דיונים רבים שקיימו הבוררים בשנה האחרונה – הראשון שבהם התקיים בחודש שבט אשתקד והאחרון לפני כשלשה שבועות, ושמיעת טענות הצדדים ובאי כוחם.

פסק הדין דן בתביעתו של הגר”ש מרקוביץ ולפיה, עול החזקת הישיבה נפל על כתפיו בשנים האחרונות, בעוד גיסו –  הגאון רבי אליעזר כהנמן מתנער מחובתו להחזיק ולכלכל את תלמידי ישיבתו, בניגוד להחלטת בית הדין משנת תש”ס.

בפתח פסק הדין מוצגת דעתו של הדיין הגר”מ הייזלר, המכריע כי “תלמידי הרש”מ (-הגאון רבי שמואל מרקוביץ) הם תלמידי ישיבת פוניבז’ על כל המשתמע מכך, וזכאים ליהנות ולקבל את כל צרכיהם מפירות הישיבה, ובכלל זה משכורות הרמ”ים והמשגיחים ומלגות האברכים”.

עוד נקבע בפסק הדין, כי הנהלת הישיבה בראשות הרב כהנמן תחויב במימון ההוצאות החודשיות של ישיבת המחבלים, בראשה עומד הגר”ש מרקוביץ – 480 אלף שקלים מידי חודש להחזקת הישיבה.

בוויכוח על השימוש בשם פוניבז’ מכריעים שני הבוררים כי שני הצדדים ראשיים להשתמש בשם פוניבז’. לראיה הם מביאים את העובדה כי בשבתות וחגים מתפללים בחורי צד המחבלים בהיכל הישיבה ואילו בחורי צד השונאים מתפללים בהיכל ‘אוהל קדושים’.

הגרח”ג צימבליסט כותב בהחלטתו: : “לא הרב מרקוביץ הקים ישיבה נפרדת, אלא הרב כהנמן והמזוהים אתו… וכמה סמלי הדבר שבתפילות השבתות והחגים, כולל הימים הנוראים, עזבו הר”מים והתלמידים ממחנה הרב כהנמן את היכל הישיבה ועברו להתפלל ב”אוהל קדושים”… הרי לנו תשובה ברורה לשאלה: מי נפרד ממי?”

עוד הוא קובע: “הרב מ. (-מרקוביץ) ורמי”ו ותלמידיו הם הם אשר קיימו את פסה”ד והם הם ממשיכי ישיבת פוניבז’ המקורית. הרב כהנמן והנוהים אחריו לא קיבלו את פסה”ד… ישיבתו של הרב מרקוביץ בוודאי שבשם ישיבת פוניבז’ תיקרא, וזכאית היא ליהנות ממשאבי הישיבה”.

בית הדין קבע לצדדים הנחיות כיצד תבוצע החזקת הישיבה והעברת הכסף לרווחתם של תלמידי ישיבת פוניבז’, בפיקוח רואה חשבון ובכפוף למנגנון מיוחד שקבע ביה”ד. בסיום קבע ביה”ד כי פסק דין זה מתייחס אך ורק לתביעות הכספיות שבין הצדדים, ושאר הנושאים שבדיון, יידונו בהמשך.

הגר”א כהנמן מתכוון לערער על פסק הדין לבית המשפט.

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  תגובת המחבלים, וחוו
  29/12/2014 17:48
  אלמוני
 1. מישיבתו של הרב מרקוביץ, המכונה “עקבתא דמשיחא”, נמסר כי העלויות הנ”ל כוללות בתוכן את מחירם של גביעי הלבן (בהוזלה משמעותית, עקב הכמויות), את מחירם של כלי הפריצה השונים, מחירם של מיכלי גז מדמיע ושוקרים חשמליים, וכמובן את מחירם של הרעלות ושל כובעי הגרב.
  יחד עם זה, התשלום ל’תלמידי’ שיעור א’ להפריע את תפילות מעריב, איננו כלול בעלויות הנ”ל.
  מלשכתו של הרב צימבליסט נמסר כי ההוצאות הנ”ל הן הן ההוצאות האמיתיות של ישיבת פוניבז’ האמיתית הממשיכה את פסק דינו.
  עוד נמסר מלשכתו של הרב צימבליסט, כי העובדה שהפלג שאיננו מזוהה עם ‘הרב’ מרקוביץ עזב את דירת המשגיח, היא הוכחה ניצחת כי ישיבתו של מרקוביץ היא היא הממשיכה בדרכו של המשגיח, ולא הישיבה השניה.
  למרבה הצער, פסק הדין הודלף כחודשיים לפני זמנו, ואשר על כן עד פורים הבעל”ט יצא פס”ד חדש.

 2. יש לדייק: השונאים מחוייבים סוף סוף להשיב את הגזילה ולציית לדעתו של הרב אלישיב..הימור שלי:
  29/12/2014 20:58
  גדי
 3. ימצאו את הדרך לחמוק מהפסק כמו שרק הם יודעים
  דעת תורה? ציות? ככל אשר יורוך? זה שומרים רק למחבלים……

 4. השואנים מרימים יד בתורת משה אפילו בעלי בתים שומעים לבית דין ק
  30/12/2014 22:35
  הרב אלישיב זי
 5. הרב מרקוביץ שליט”א למרות שהוא הפסיד הרבה דברים בפסקי דין קודמים תמיד קיבל את פסק בית דין