חמאס: “אם הדחיינות תמשך – ירי הטילים אל ת”א יחודש”

סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת: מעבר רפיח ייפתח וינוהל על ידי הרשות הפלסטינית, בתמורה לדחיית הדיון על הקמת נמל • 'אל קודס': מהערב תופסק הפעילות הצבאית, והמשלחת הישראלית תשוב לקהיר • לפיד מבטיח: "ישראל לא תנוח עד שתחסל את מוחמד דף וחבורתו"
יוני גרין
י"ד אב התשע"ד / 09.08.2014 21:19

המגעים להפסקת אש נמשכים בקהיר במקביל לתקיפות צה”ל ברצועת עזה: גורם המעורה בפרטי השיחות שמתנהלות בקהיר אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הושגה הסכמה בקרב המשלחת הפלסטינית, לפיה הדיון בנוגע להקמת נמל ברצועת עזה יידחה, בתמורה לפתיחת מעבר רפיח.

לדברי הגורם, פתח וחמאס הסכימו על הפרטים שנוגעים להפעלת המעבר, ועל כך שהוא ינוהל בידי הרשות הפלסטינית. הדרישה להקמתו של נמל ימי ברצועת עזה עוררה התנגדות עזה הן מצד מצרים והן מצד ישראל.

בתוך כך, הלחימה נמשכת, וכ-30 רקטות נורו במהלך היום לעבר ישראל.

בתגובה הגביר צה”ל את פעילותו ברצועה ומאז שעות הלילה תקפו כוחות הצבא כ-50 יעדים ברחבי עזה, ובסך הכול יותר ממאה מאז אתמול בבוקר, עת הסתיימה הפסקת האש. בין השאר הותקפו שני בתי מפקדים בחמאס, עשרה חדרי פיקוד, שני מתחמי אימונים, אתר לייצור אמצעי לחימה ושבעה בורות שיגור.

 שני מחבלים שרכבו על אופנוע במחנה הפליטים אל-מע’אזי במרכז רצועת עזה הותקפו ונהרגו.

מקור במשלחת הפלסטינית לקהיר המעורב במגעים להפסקת האש מדווח היום כי ישראל הציעה למסור 25 מחבלים שנעצרו במהלך המבצע ו-18 גופות של הרוגים פלסטינים בתמורה לגופותיהם של שני החיילים סגן הדר גולדין הי”ד וסמל-ראשון אורון שאול הי”ד.

על פי הדיווח באתר המצרי ‘אל-מסרי אל-יום’, ישראל התנתה את הטיפול ביתר הנושאים שעלו על הפרק במשא ומתן בקהיר בביצוע העסקה המדוברת. לדיווח אין אישור מגורמים רשמיים בישראל.

מוקדם יותר דיווח העיתון אל-קודס כי המשלחת הישראלית תשוב הערב לקהיר להמשך שיחות המשא ומתן.

לפי העיתון הפלסטיני,  ישנן הסכמות בלתי כתובות להפוגה בלחימה מצד בשני הצדדים החל משעות הערב, במקביל להמשך הדיונים על מתווה מוסכם להפסקת אש ארוכת טווח. “שיגור הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל ותקיפות חיל האוויר הישראלי בתגובה ייפסקו הערב לחלוטין, במקביל לשובה של המשלחת הישראלית למשא ומתן לקהיר להמשך הדיונים על הפסקת אש קבועה”.

עם זאת, מירושלים טרם התקבל אישור לכך שהמשלחת הישראלית אכן תצא היום למצרים.

גורם ביטחוני ישראלי אף טען אחר הצהריים שכל עוד יש אש, ישראל לא תחזור למו”מ בקהיר. “לא מנהלים משא ומתן תחת אש”, אמר.

“המשלחת הפלסטינית בשיחות מסרה למתווכים המצרים כי במידה ותימשך הדחיינות הישראלית, היא תעזוב מחר את קהיר, מה שיאפשר לארגונים בשטח להרחיב את טווח הירי עד לתל אביב”, כך אמרו היום גורמים בחמאס לעיתון הלבנוני “אל-אחבאר”. אף שמדובר במקור מהימן, ייתכן והאמירה הזאת נועדה רק “להפגין שרירים”.

אחד מנציגי הג’יהאד האיסלאמי במשלחת הפלסטינית, חאלד אל-בטש, מסר כי ישנם דיבורים על הפסקת אש למשך 72 שעות נוספות, אך הוסיף שטרם הוחלט על כך.

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר הערב (שבת) לסוכנות הידיעות הטורקית “אנאטול” כי הוא טרם קיבל באופן רשמי מועד לחידוש השיחות בקהיר עם הישראלים, אך הוא מעריך כי מחר יחודשו השיחות בנוכחות המשלחת הישראלית.

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר היום, כי “ישראל לא תנוח ולא תשקוט עד שתמצא ותחסל את מוחמד דף וחבורתו”.

“כמו שארצות הברית לא שקטה ולא נחה עד שמצאה וחיסלה את בן לאדן, כך ישראל לא תנוח ולא תשקוט עד שתמצא ותחסל את מוחמד דף וחבורתו על מה שהם עוללו לילדי ישראל ולילדי עזה בשבועות האחרונים”, הוסיף לפיד.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות