זיגזג מביך של לפיד: כך קרא בטור מיוחד לחוקק את ‘החוק הצרפתי’

על רקע הפרסומים על כוונת הליכוד לחוקק חוק המונע את העמדתו לדין של ראש ממשלה מכהן - והגינויים מצד האופוזיציה, פרסם הליכוד טור של יאיר לפיד משנת 2008, בו הוא דווקא תומך בחוק שכעת הוא מתנגד לו
אבי כץ
י' אייר התשע"ט / 15.05.2019 01:20

על רקע ההתקפה מצד האופוזיציה על הליכוד, בעקבות הדיווחים בכלי התקשורת כי בכוונת מפלגת השלטון להעביר את חוק החסינות ואת החוק הצרפתי – הפיץ היום (שלישי) הליכוד טור שכתב יאיר לפיד לפני 11 שנה ב’ידיעות אחרונות’, בו קרא דווקא לחוקק את החוק הצרפתי – המונע מהעמדתו לדין של ראש ממשלה מכהן.

הטור נכתב על רקע החשדות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, מי שנחשב ידידו הקרוב של לפיד.

“האם אנחנו מתכוננים להמשיך ככה? האם לא ברור שאי אפשר לנהל מדינה בצרה כזו?” פתח לפיד את טורו והמשיך כשהוא מסביר כיצד ארבעת ראשי הממשלה האחרונים שכיהנו עד אותה התקופה – ברק, נתניהו, שרון ואולמרט – נחקרו כולם במשטרה ושלפחות במחצית המקרים לא העלו החקירות דבר.

“אם ראש הממשלה מרגיז אותך, אתה מגיש תלונה. אם אתה מרגיש שכך תציל את ארץ ישראל כמצוות אלוהינו, אתה מגיש תלונה. אם בא לך להתפרסם אתה מגיש תלונה. אם נדמה לך שדפקו אותך, אתה מגיש תלונה. אם אתה יריב פוליטי אתה כבר מוצא מישהו שיגיש תלונה ואז אומר בעיתון כמה אתה מזועזע”, כתב לפיד.

לפיד הסביר כיצד תנוע כל מערכת המשפט סביב הפרשה, ראש הממשלה יצטרך לשכור עורכי דין ויגיד שהוא ממשיך כרגיל, אך איש לא יאמין לו, בעוד שהוא צריך “להישאר מנומס וידידותי ולהבטיח שהוא סומך לחלוטין על המשטרה (הוא לא), כי אסור להגיד לרגע שנמאס לך מכל הקישקושים האלה, אחרת אתה אויבו של שלטון החוק”.

לפיד המשיך וכתב ששלטון נחקר הוא שלטון חלש וסחיט.

“הגיע הזמן שנעשה משהו”, כתב לפיד, “כי יש שיטה אחרת. היא נהוגה בצרפת ואיטליה, גם במדינות אחרות. לפי השיטה הצרפתית, הנשיא אינו נחקר בזמן שהוא מכהן. אם מישהו מביא לחומר נגדו שמים אותו בכספת ומחכים בסבלנות עד שהוא מסיים את התפקיד. אם מישהו חושד שראש הממשלה קנה את הבית שלו בהנחה של 10 אחוזים כשאיש עוד לא חלם שימונה לתפקיד לא יקרה שום אסון אם הטיפול בזה יחכה קצת. יש תיקים שיושבים בבית המשפט הרבה יותר מזה”.

לפיד הסביר בטור כי המהלך אולי נשמע לא דמוקרטי, אך לדבריו “מה שקורה עכשיו הוא דמוקרטי הרבה פחות”.

בסיום הטור הדגיש לפיד: “את החוק הצרפתי צריך להעביר רק ביום שאחרי אולמרט, אבל אולי לפחות את ראש הממשלה הבא נצליח להציל”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    הזגזוג היומי
    15/05/2019 08:14
    משועשע
  1. ראשית זה לא חדש שיאיר לפיד זגזגן.
    שנית, הוא בטח חלם אז להיות יום אחד ראש ממשלה, בטוח הוא “תפר” את החוק לעצמו…