‘זורקים אדם בלי הסבר?’ • הפיטורין שמטלטלים את קהילת חב”ד באלעד

יוסף גרינבוים
|
ט' אייר התשע"ט / 14.05.2019 13:54
החלטת רבה של קהילת חב”ד באלעד, להדיח את מנהל הת”ת – מטלטלת את הקהילה • בכינוס חירום אמש הבהיר הרב למתנגדים: “ככה זה במקום חרדי, שומעים לרב” • הצוות החינוכי במכתב לקהילה: “המומים ומזועזעים מהמהלך שנקרם כאן” • המנהל: “מוכן למלא את כל הדרישות שיעלה המרא דאתרא”

אמש (שני) התקיים באלעד כינוס חירום של קהילת חב”ד. הנושא: פיטורי מנהל תלמוד תורה ‘פאר מנחם’ חב”ד, הרב שלומי אלבז, שלדעת הורי התלמידים היה מוצלח, והם מתקשים עדיין להבין על מה ולמה פוטר מתפקידו.

• עוד בנושא:

חב”ד באלעד רותחת: למה החליט הרב להדיח מנהל ת”ת מוצלח?

כינוס החירום נערך בראשות רב הקהילה, הגאון רבי זלמן ירוסלבסקי. לכינוס הוזמן גם המנהל. יו”ר ועד קהילת חב”ד, אורן מזרחי, נשא דברים והבהיר כי בקהילה החרדית הרב הוא זה שמחליט ואין על זה עוררין. מי שלא מתאים לו, אמר, שילך.

שוב ושוב ביקשו ההורים להבין מדוע מפטרים את המנהל – אך לדברי חלק מהמשתתפים עמם שוחחנו, הם לא קיבלו כל תשובה.

“בשלב הראשון של האירוע, הרב לא הגיע. אבל אנשים צעקו, הרי הרב הבטיח שיגיע לענות תשובות. לבסוף הודיע מזרחי שרק אם המנהל שפוטר יעזוב את הכינוס, הרב יגיע. וכך היה. המנהל עזב את הכינוס, והרב הגיע”.

גם הרב אמר דברים דומים לאלו של מזרחי. “הוא הסביר שכך הוא החליט, וככה זה במקום חרדי, שומעים לרב”.

בשיחה עם חרדים 10, תוהה אחד ההורים, הטוען כי הוא מייצג “את רוב ההורים”: “הגיוני שבלי שימוע ובלי להסביר להורים, זורקים בן אדם מעבודתו?”

כהוכחה לכך שזהו רצון רוב ההורים, הוא מציג את ההחתמות שנאספו בעצומה מיוחדת שנפתחה, וגם שוגרה למשרד החינוך. על העצומה חתמו רוב ההורים.

גם הצוות החינוכי בתלמוד תורה נכנס לפעולה, ושיגר את המכתב הבא, כולל העתקים ממנו למשרד החינוך ההנהלה הראשית, משרד החינוך מנהל מחוז חרדי, המפקח האזורי, ראש העיר אלעד ומנהל מחלקת החינוך בעיר, הסתדרות המורים המחלקה המשפטית, רשת חינוך חב”ד, בית דין רבני חב”ד ואגודת חסידי חב”ד:

“אל קהילת חב”ד אלעד,

אנו צוות העובדים בתלמוד תורה חב”ד פאר מנחם אלעד המומים ומזועזעים מהמהלך שנקרם כאן על ידי גורמים בקהילת חב”ד לגרום לכך שהמנהל הרב שי’ אלבז יסיים את עבודתו כאן בתלמוד התורה.

במשך השנים בהם עבד הרב אלבז כמנהל, התקדם המוסד לבלי הכר והשתדרג מאד בגשמיות וברוחניות. בעינינו ראינו בכל עת את ההתקדמות הרבה בכלל הנושאים.

כצוות שעובד יום יום עם הילדים אנו יודעים כי מהלך כזה של נישול המנהל יפגע רבות בתפקוד תלמוד התורה, הן בתלמידים הן בכם ההורים והן בנו כמחנכים ומורים והננו בזה להביע את מורת רוחינו מהמהלך שנעשה כאן.

חשוב לציין כי למרות שנושא המנהל קשור במיוחד אלינו כצוות שעובד עימו, לא שיתפו אותנו כלל במהלך וקובעים עלינו מלמעלה את העובדות. נוסיף כי לנו יש חשש שהדבר גם יפגע בזכויותינו כעובדים.

כמקדם ביטחון הננו להצהיר בזאת כי לא ניתן לפגוע בזכויותינו על פי חוק בכל הפרטים. ולדוגמה: לא נסכים לוותר על שעות שהיה ופרטני, לא נסכים לעבוד  לעבוד תוספת שעות ללא שכר בכל השנה ובפרט בימים בהם אין לימודים על פי משרד החינוך, וכדומה.

העתק מכתב זה יישלח לכל הרשומים מטה על מנת שיידעו את העובדות ונשמח לקבל את תגובתם לנידון זה”.

גם המנהל שיגר מכתב להורים, תוך שהוא ממען גם את רב הקהילה ואת “חברי ועדת החינוך ק”ק חב”ד אלעד”.

 

“הנידון: המשך כהונתי כמנהל התלמוד תורה.

מזה כעשור זכיתי שאני זוכה לחנך את ילדי קהילת חב”ד באלעד, תחילה כמחנך, כסגן מנהל ובארבע שנים האחרונות כמנהל.

במשך כל השנים ובמיוחד בשנים האחרונות אני משקיע מאמצים גדולים ביחד עם צוות ההוראה המסור על מנת לקדם כל תלמיד ותלמיד, למצות את הפוטנציאל שבו ולקדם את התלמוד תורה בכל התחומים.

ברוך ה’ בעזרתו ובכוחות של הרבי, הצלחנו בשנים האחרונות, יחד עם הצוות, להביא את התלמוד תורה להישגים רבים ועל כך יכולים להעיד ההורים והצוות המקצועי במשרד החינוך.

לאחרונה זומנתי לפגישה עם הרב המרא דאתרא שליט”א ונציגי הקהילה, בה נאמר לי כי כהונתי תלויה בכך שאסכים לדרישות ושאעמוד בציפיות הניהול של המרא דאתרא שליט”א והקהילה, וכך גם פורסם במכתב פומבי לקהילה על ידי ועדת החינוך.

ובכן, הנני להצהיר בזאת בפני המד”א שליט”א, נציגי ועדת החינוך וההורים בצורה חד-משמעית, כי הנני מוכן למלא את כל הציפיות והדרישות שיעלו מהמרא דאתרא שליט”א, מנציגי הקהילה וההורים הנכבדים, ואשתמש בכל הכלים העומדים לרשותי במסגרת החוק ואפשרויות כדי להגשים ולבצע את רצון המד”א שליט”א וההורים.

ונזכה בע”ה שיקויים העניין דשטר שיצא עליו ערעור ונתקיים וכו’ ונזכה יחד ובשיתוף פעולה הדוק ופורה יחד עם ועדת החינוך וההורים ובהכוונת מורנו המרא דאתרא שליט”א להמשיך ולעשות נחת לרבי, לגדל דורות של תלמידים חסידיים ויראי שמים ונוכל לומר בשמחה יראו גידולים שגידלנו.

מתוך אהבת ישראל, שלום ורעות, והאמת והשלום אהבו,

בכבוד רב ובהערכה רבה, שלמה אלבז”.

לחרדים 10 נודע, כי ההורים המתנגדים לפיטורין, ממתינים להקמת ועדת החינוך בכנסת. הם מקווים כי ח”כ יעקב מרגי יהיה זה שעמוד בראשה וירים את הכפפה.