פולין ביטלה משלחת ישראלית: לא נאפשר לתבוע רכוש בלי יורשים

פולין ביטלה ביקור מתוכנן של משלחת המשרד לשוויון חברתי שאמורה הייתה לדון בהשבת רכוש יהודי שנגזל בשנות השואה • "אם מעוניינים לתבוע רכוש שאין לו יורשים כפיצוי נזק - שיתבעו את הגרמנים"
חרדים 10
ח' אייר התשע"ט / 13.05.2019 08:38

משלחת ישראלית של המשרד לשוויון חברתי, אמורה הייתה לצאת היום (שני) לפולין, על מנת להשתתף בדיון על השבת רכוש יהודי שהוחרם בימי מלחמת העולם השניה.

אלא שמשרד החוץ הפולני הודיע הלילה על ביטול המשלחת הישראלית.

הפולנים הודיעו כי ההחלטה נובעת משינוי ברגע האחרון בהרכב המשלחת הממשלתית. סיבה נוספת: ההודעה שהביקור יתמקד בסוגיות הקשורות להשבת הרכוש היהודי מתקופת השואה.

ההחלטה הפולנית מתקבלת על רקע מחאות ברחוב הפולני והקביעות לפיהן אזרחי פולין הם עצמם קורבנות שואה ולכן אין שום עילה לדרוש מהם פיצוי כזה או אחר לעם היהודי.

בכיר במפלגת השלטון הפולנית אמר הבוקר (שני) ל’כאן חדשות’, כי עמדתם בנושא עומדת להשתנות. “אין כוונה לאפשר לישראל או ליהודים לתבוע רכוש ללא יורשים”.

עם זאת, הבכיר הדגיש כי פולין לא מתכוונת לאסור על ישראלים להגיע למדינה ולדבר על הנושא: “אנו מעוניינים במערכת יחסים טובה עם ישראל. עם זאת בנוגע לרצון לדבר על הפיצויים – העמדה שלנו היא שהגרמנים הם אחראים לפשעים נגד יהודים שבוצעו על אדמת פולין בתקופת השואה, ולכן אם מעוניינים לתבוע רכוש שאין לו יורשים כפיצוי נזק – שיתבעו את הגרמנים”.

גורמים בממשל הפולני תהו על התזמון של פרסום ההודעה על בואה של משלחת שתעסוק בהשבת רכוש: “מדובר בתזמון גרוע מאוד. לבוא בתקופת הבחירות כשהנושא טעון כל כך ולדבר על זה – מדובר בבזבוז זמן מבחינת המשלחת אם היא רוצה לקדם משהו”.

לפי הדיווח ב’כאן חדשות’, בפולין טענו אמש כי מבחינתם הפגישות עם המשלחת היו אמורות לעסוק ב”מגוון נושאים” ולפתע מתברר שנושא הפיצויים הובלט ומככב.

 

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    ומה עושים כאשר רצחתם את היורשים?
    14/05/2019 09:27
    שאול א.
  1. והמתנתם עשרות שנים עד שגם צאצאיהם כבר לא בחיים.