יאיר לפיד הסית במפעל פיניציה: “צעד ראשון בדרך למדינת הלכה”

לפיד הגיע ל"סיור חירום" במפעל פיניציה בירוחם, בעקבות דיווח על חרם מצד גור: "יש כאן ניסיון לכפות כפייה דתית שתגרום לפיטורים של עובדים וסגירה של מפעל" • איים: "אם נמשיך בדרך הזאת, זה יגמר גם בחרם ציבורי נגדי, גם של חרם צרכנים חילוני" • ח"כ מיכאל ביטון החרים את הסיור
אריה ריבקינד
ז' אייר התשע"ט / 12.05.2019 13:53

מפעל ההסתה: בכיר ‘כחול לבן’ יאיר לפיד, יחד עם הח”כים מאיר כהן ופנינה תמנו שטה, הגיעו הבוקר (ראשון) למה שהגדירו “סיור חירום” במפעל פיניציה בירוחם, בעקבות הדיווח על חרם של חסידות גור נגד המפעל וסכנת הפיטורים ההמונית המרחפת מעל עובדיו. 

לפיד, כהן ותמנו שטה נפגשו עם מנכ”ל המפעל, אמנון כהן, שפרס בפניהם את המצב בו נתון המפעל.

לאחר מכן נערך סיור במפעל, במהלכו אמר לפיד: “זה צעד ראשון בדרך למדינת הלכה שאסור לתת לו לקרות”.

לפיד הוסיף: “יש על כל התעשייה בדרום איום חמור. קודם סגרו את נגב קרמיקה, אמיליה קוסמטיק בסכנה, ועכשיו פיניציה בסכנת סגירה לא מחויבת המציאות, רק בגלל חסידות קיצונית אחת שמתחילה להוביל לחרם  נגד המוצרים, בגלל שאי אפשר לסגור את התנור של הזכוכית פה בשבת. זה לא כמו תנור בבית. לוקח שבועיים לסגור את התנור הזה”.

לדבריו, “יש כאן 240 עובדים, רובם חובשי כיפות ומסורתיים. יש כאן ניסיון לכפות, כפייה דתית שתגרום לפיטורים של עובדים וסגירה של מפעל בישראל באזור שגם ככה סובל ממצוקה של תעסוקה ותעשייה. אסור לתת לזה לקרות”.

לפיד איים: “אם אנחנו נמשיך בדרך הזאת, זה יגמר גם בחרם ציבורי נגדי, גם של חרם צרכנים חילוני, בשביל מה אנחנו צריכים את זה. משנות השלושים פועל פה מאחורי התנור הזה, אין שום סיבה לגרום לסגירת המפעל בגלל חרם צרכנים”.

צילום: דוברות כחול לבן

ח”כ מיכאל ביטון מ’כחול לבן’, שהיה אמור להשתתף בסיור לפי הודעה של ‘כחול לבן’ – נעדר מהביקור, לאחר שהודיע אמש: “קראתי פרסום זה שיצא לא על דעתי. אגיע למפעל לבד בנפרד כפי שעשיתי המשך עשור כראש העיר כאן. לא אתן יד לסגירתו ואלחם מלחמת חורמה בקומץ קיצונים הפוגעים בו, אך בו זמנית לא אתן יד בשום דרך למאבק כללי בקהילה החרדית הרחבה שהם צריכים ויכולים לבנות עימנו חיים משותפים של פשרות והסכמות”.

איש התקשורת אלי ביתאן הגיב אמש על הודעת ‘כחול לבן’: “מרגש לשמוע שלפיד מבקר מחר במפעל פיניציה שעלול להיסגר. מעניין מדוע הוא לא בא למפעל חרסה (115 עובדים), אמיליה קוסמטיקס (250), מפעלי הארגז (מעל 100) או מלט הר טוב (120 עובדים) – כולם בסכנת סגירה ופיטורין. מילה לא שמענו ממנו. בלי חרדים בסיפור – התעשייה והעובדים לא מעניינים את לפיד”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות