נפרדים מהרבי מקאליב זצ”ל: שר וגדול נפל בישראל, ‘אדמו”ר השואה’

"אוד מוצל מאש": תנועת ש"ס, רבנים, נשיא המדינה, שרים ואישי ציבור נפרדים מהאדמו"ר מקאליב זצ"ל, שהקדיש את חייו לשמירת זכר השואה
יוסף גרינבוים
כ"ג ניסן התשע"ט / 28.04.2019 14:23

תנועת ש״ס פרסמה הודעת אבל על פטירתו של האדמו”ר מקאליב זצ”ל:

“מועצת חכמי התורה בראשות חכם  שלום כהן, יו”ר התנועה אריה דרעי, נציגיה ופעיליה, מבכים מרה את הסתלקותו של זקן האדמו״רים, אוד מוצל מאש שהניף את דגל זכרון קדושי השואה הי”ד, בעל אהבת ישראל יוקדת אשר הרים את קרנה של תורה לאלפי עמך בית ישראל ומסר נפשו בייסורי גוף ונפש למען החינוך הטהור, כ״ק האדמו״ר רבי מנחם מנדל מקאליב זצוק״ל – מייסד ומחולל מפעל ‘בר בי רב דחד יומא’ שפעל בכל רחבי הארץ במסגרת ‘יום שכולו תורה’ ובו רצף של שיעורים ודרשות עבור הציבור הרחב בערי השדה.

“מפעל יקר זה זכה לחביבותו של מרן רבנו עובדיה יוסף זצוק”ל, אשר אימץ אותו והורה לקיימו על ידי תנועת ‘אל המעיין’ ביומא דפגרא וביום העצמאות, ועד היום אלפים ורבבות מבני עדות המזרח זוכים בימים אלו לשהות בעולמה של תורה”.

בש”ס הוסיפו: “האדמו”ר זצ”ל עמד בקשרי ידידות עמוקים עם מרן זצ”ל שחיבבו עד מאד, והדבר ניכר היטב בהשתתפותו של האדמו”ר זצ”ל בכנסים הגדולים של התנועה ב’יד אליהו’ ובמקומות נוספים, בהם השמיע האדמו”ר דברים חוצבי להבות וחתם בקריאת ‘שמע ישראל’ שהרטיטה לבבות.

“מועצת חכמי התורה ותנועת ש״ס אבלים יחד עם כל בית ישראל על האבדן הגדול לעולם התורה והחסידות ולכלל עם ישראל וה׳ ירפא את שבר עמו אכי”ר”.

הרב הראשי ונשיא בית הדין הרבני הגדול, הגר”ד לאו, ביכה גם הואט את לכתו של זקן האדמו”רים: “האדמו״ר מקאליב היה אוד מוצל מאש אשר לאחר שעבר על בשרו את מאורעות השואה האיומה דאג להנציח מורשת יהדות ודרך ישראל סבא, קירב רבים לאביהם שבשמים ובנוסף פעל רבות להנצחת קדושי השואה .

“זכה להפיץ תורה בישראל והקים את המפעל היחודי ‘בר בי רב דחד יומא’, אשר דגל בהחדרת לימוד התורה לכלל הציבור גם למי שאין תורתו אומנתו. חבל על דאבדין ולא משתכחין’.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לאדמור מקאליב זצ”ל: “אני מביע צער עמוק על פטירתו של רבי מנחם מנדל טאוב זצ”ל, האדמו”ר מקאליב. האדמו”ר החסידי שרד את זוועות הנאצים בשואה, והתמסר לבניינו המחודש של עולם התורה במדינת ישראל ובתפוצות העם היהודי.

”בד בבד הוא עסק בלא לאות בהנחלת זיכרון השואה ובייחוד בגבורת הרוח המרשימה בגטאות ובמחנות”.

ראש הממשלה הוסיף: ”הסתלקותו של האדמו”ר מקאליב סמוך ליום הזיכרון לשואה ולגבורה מעצימה את מחויבותנו הנצחית – לזכור ולא לשכוח. יהי זכרו ברוך”.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פרסם הודעת הספד על “אדמו”ר השואה”:

“קיבלתי בצער רב את הבשורה על פטירת האדמו”ר מקאליב זצ”ל, ‘אדמו”ר השואה’, שסבל עינויים קשים בהיותו אסיר באושוויץ והקדיש את חייו לזכרון הנספים מתוך אהבת ישראל אמתית.

“האדמו”ר העלה על נס את גבורת האמונה של היהודים בשואה ועמד על חובתנו לעשות הכל כדי לזכור את הנספים. מפעלי הזיכרון שלו עומדים לנגד ענינו במיוחד בימים אלה בהם אנו שבים ומתחייבים לזכור ולא לשכוח. תנחומיי למשפחתו ולתלמידיו הרבים. יהי זכרו ברוך”.

יו”ר סיעת הבית היהודי ח”כ הרב רפי פרץ: “‏יחד עם כל עם ישראל הצטערתי על פטירתו של האדמו״ר מקאליב זצ״ל. אני מבטיח שנמשיך להגיד שמע ישראל בקול גדול ולהמשיך את זיכרון השואה שהיה מפעל חייו”.

השרה גילה גמליאל ספדה אף היא לאדמו”ר מקאליב: “עם ישראל כולו מרכין ראש על פטירתו של רבי מנחם מנדל טאוב זצ”ל האדמו”ר מקאליב, אוד מוצל מאש שהקדיש את חייו, תורתו וחסידותו להנצחת זכרון השואה. איבדנו היום מנהיג גדול ומחנך דגול, שהיה דוגמא ומופת לכולנו בגבורה ובתקומה אישית ולאומית, שאחרי ששכל את משפחתו בשואה עלה ארצה, קם והקים מפעלות תורה וזיכרון מעוררי כבוד. חבל על דאבדין ולא משתכחין, יהי זכרו ברוך”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות