‘המוסד ניסה לפני 40 שנה לחטוף את גופתו של אלי כהן’

לפני מותו, חשף מוריס כהן ז"ל, אחיו של המרגל הישראלי האגדי ואיש מוסד בעצמו, פרטים חדשים על המאמצים החשאיים להחזיר לארץ את גופת אחיו - שהוצא להורג בסוריה לפני 54 שנים • במסגרת המאמצים יצא לפני 40 שנה לפועל מבצע של המוסד בלבנון - שנכשל • ואיך הגיע השעון?
יוני גרין
כ' ניסן התשע"ט / 24.04.2019 22:23

עדות חדשה על הניסיונות להשבת גופתו של המרגל הישראלי אלי כהן הי”ד שהוצא להורג בסוריה בשנת 1965, נחשפה הערב (רביעי) במהדורה המרכזית של חדשות 12.

בשיחה עם מוריס כהן ז”ל, אחיו של המרגל הישראלי ואיש מוסד בעצמו שהוקלטה לפני מותו, חשף האח השכול מידע נוסף על המאמצים הכבירים להשבת גופת אחיו, כולל ניסיון להוציא מבצע לפועל – שכשל.

“יש גרסה שאומרת שהנשיא הקודם אמין אל חאפז שם אותה במחנה ושם גדוד טנקים כדי לשמור עליה. ואחר כך הנשיא אסד, המנוח האב, אומרים שחפר והטמין מטען גז ויצק עליו בטון. יש אנשים אחרים, גרסה אחרת, שאומרים שחמומי מוח שרפו את הגופה. אני חושש שהגרסה הזאת יכולה להיות נכונה מפני שזה קלף מיקוח פוליטי יקר מאוד”, מספר האח.

מוריס כהן חשף כי ארגון הביון הישראלי כמעט והצליח להביא את גופת אחיו לקבר ישראל, במבצע שנכשל לפני 40 שנה בדרום לבנון.

“אני כמעט משוכנע שהיום שומרים על כך בסוד בסוריה”, סיפר. “שמעלימים את המידע הזה ומעטים בסוריה בעצמם יודעים איפה הוא נמצא. כי נעשה ניסיון בעבר לחטוף את הגופה. היא הועברה לגבול לבנון-סוריה”.

סופי כהן, בתו של אלי, שנחשפה לראשונה להקלטה, סיפרה שלא ידעה על הפרטים הללו שסיפר דודה ז”ל, וקראה למדינה לשחרר את כל המידע שיש ברשותה על אביה.

“לא הכרתי, לא שמעתי על כל הסיפור הזה, זו פעם ראשונה שאני נחשפת לגרסאות האלה ואין לי מושג אם הן אמיתיות או לא. המשפט הכי שגור הוא ‘אין קצה חוט’ ומנסים להגיע לקצוות ובלי שום הצלחה”.

לפני שנה הצליח המוסד לאתר את שעון היד של המרגל בדמשק.

“זה היה מהלך מפתיע ממש מרגש”, אמרה סופי. “זה הדבר היחיד שחזר מסוריה בעצם. זה היה מתחת למיטה של האלמנה של הסוהר או של החוקר, אני לא בטוחה. הביאו את השעון הנכדים שלה, בלי ידיעתה. אני קוראת למי שאחראי לפתוח את זה, לפתוח את האינפורמציה – אין שום ערך בסגירה ההרמטית הזאת”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות