זו רשימת הדרישות שחיבר סמוטריץ לקראת המשא ומתן

הדרישות של 'איחוד מפלגות הימין' נחשפים: תיקי החינוך והמשפטים, חסינות, העברת חוק נורווגי מורחב כדי להכניס את בן גביר, הסדרת ההתיישבות ומהפכה בשדה המשפטי • לפיד: "חוק חסינות לביבי. עסקה מוצלחת בשבילם, טובה גם בשבילו. גרועה בשביל אזרחי המדינה"
חרדים 10
י"ח ניסן התשע"ט / 22.04.2019 23:17

חדשות 12 חושפים: זו היא רשימת הדרישות של איחוד מפלגות הימין אותה חיבר יו”ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ’.

המפלגה, תדרוש את תיק החינוך לרב רפי פרץ ואת תיק המשפטים לבצלאל סמוטריץ’ בנוסף לתיק קטן יותר כמו ירושלים או התפוצות.

בנוסף, דורשת המפלגה העברת חוק נורבגי מורחב באופן מיידי שיכניס את איתמר בן גביר לכנסת.

דרישה נוספת, עוסק בהקמת רשות הסדרה להתיישבות ביהודה ושומרון בראשות שר מהמפלגה, שישמש גם כיו”ר ועדת שרים להתיישבות וכן אחריות על החטיבה להתיישבות, על רשות השירות הלאומי והגרעינים התורניים.

סמוטריץ’ מתכוון להגיש לצוות המשא ומתן את הצעת החוק שיזם כבר בכנסת הקודמת – תיקון להצעת חוק החסינות, שמחזירה את חוק החסינות לשנת 2005. ולפיה חסינותו של חבר הכנסת תהיה ברירת המחדל, וחבר כנסת יחסה תחת חסינות מהותית. אם היועץ המשפטי לממשלה מאשר להגיש נגדו כתב אישום, תוסר חסינותו רק בהצבעה בה יידרש רוב בוועדת הכנסת.

בדרישות של המפלגה לרפורמות במערכת המשפט, נכללת העברת פסקת התגברות, שינוי שיטת בחירת השופטים כך שהממשלה תמנה והכנסת תאשר את מינויים לאחר שימוע, שינוי מעמדו של היועץ המשפטי לממשלה שלא יוכל להתייצב בבג”ץ נגד עמדת הממשלה או אחד משריה וכן צמצום סמכותו של מבקר המדינה כך שלא יוכל לבקר בזמן אמת.

גינויים תקיפים באופוזיציה

מספר 2 ברשימת כחול לבן, ח”כ יאיר לפיד, טען כי פרטי המסמך מוכיחים שהנהגת הממשלה עוברת מידי הליכוד לידי הכהניסטים. “הכל בפנים. סיפוח מלא-מלא, ביטול ההתנתקות, ביטול סמכותו של בית המשפט, ביטול המנהל האזרחי וביטול המבנה הדמוקרטי של מדינת ישראל. התמורה? חוק חסינות לביבי. עסקה מוצלחת בשבילם, טובה גם בשבילו. גרועה בשביל אזרחי המדינה”.

גם ח”כ עופר שלח, מספר 8 בכחול לבן, מתח ביקורת: “‏רשימת הדרישות של סמוטריץ’ נראית כאילו דווקא ביבי כתב אותה: חסינות ממשפט, ערעור מעמדם של היועמ״ש והמבקר, הכנות לסיפוח. חזון ממשלת הבלהות מתגשם, וביבי גם ייתן (לסמוטריץ’) וגם ייקח (חסינות לעצמו)”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות