‘יתד נאמן ‘ הפסיד בתביעה שהגיש נגדו ארגון רבני צהר

שופטת בית משפט השלום קיבלה תביעת לשון הרע שהגיש ארגון רבני צהר כנגד 'יתד' - בגלל שתי ידיעות שפורסמו ב-2012 ו-2013 • הביטאון הליטאי טען: רבני צהר מקבלים כספים מהקרן החדשה - וסירב לפרסם תיקון, גם לאחר שנתברר שהדברים שפרסם אינם אמת
חרדים 10
כ"ז אדר א' התשע"ט / 04.03.2019 11:23

שופטת בית משפט השלום בירושלים, קרן אזולאי, קיבלה בסוף השבוע, תביעת לשון הרע שהגיש ארגון רבני צהר כנגד ‘יתד נאמן’, בגין שתי ידיעות שפורסמו בשנים 2012 ו-2013 – וחייבה את ביטאון ‘דגל התורה’ לשלם לארגון פיצוי בסך 36,000 שקלים בתוספת 10,000 שכר טירחת עורכי דין.

בתביעה טען ארגון צהר, כי במשך תקופה ארוכה נהג ‘יתד’ להשמיץ ולבזות רבנים וגופים ציבוריים המזוהים עם הציבור המכונה ‘דתי לאומי’.

התביעה הוגשה בגין פרסום כתבה בה נטען כי רבני צהר מקבלים כספים מהקרן החדשה לישראל אשר לטענת ‘יתד’, “מממנת את גדולי האויבים של העם היהודי”, “מגנה על המרצחים והמחבלים ומוציאה את דיבתם של יהודים רעה בעיני העולם”.

על פי הפרסום ב’יתד’, כספי הקרן הם שמימנו את פרסומי צהר בנושא החתונות, וזאת, כך לטענת יתד נאמן, כחלק מאסטרטגיה כוללת של הקרן להיאבק בציבור הדתי.

הדיון בתביעה לא נסוב על הקרן החדשה, שהטענות נגדה כלל לא נדונו, אלא עסק בשאלה – האם פרסום לפיו גוף מקבל כספים מגוף אחר שמיוחסים לו פעולות מעין אלו, הוא לשון הרע.

בית המשפט קיבל את טענות רבני צהר, כי לא קיבלו כספים או תרומות מהקרן החדשה וכי הצגת הארגון כמי שמקבל כספים מגוף שלטענת העיתון מגן על מרצחים ומחבלים עולה כדי לשון הרע.

בית המשפט קבע עוד, כי אין מדובר בהבעת דעה וכי לא עומדת ל’יתד’ הגנת תום לב, בין היתר בשל העובדה שהעיתון סירב לפרסם תיקון של הפרסום – גם לאחר שנתברר שהדברים שפרסם אינם אמת.

בית המשפט קיבל תביעה נוספת של צהר, אשר עסקה בראיון שהעניק הגאון רבי אברהם שרמן, דיין בית הדין הרבני הגדול.

הרב שרמן צוטט כמי שאומר שרבני צהר מתירים מלכתחילה לקיים חתונות בעדים שאינם כשרים, רק כדי למצוא חן בעיני הציבור החילוני.

בית המשפט קבע כי גם פרסום זה אינו אמת, ודחה את טענות ‘יתד’ כי מדובר בהבעת דעה. גם ביחס לפרסום זה סרב ‘יתד’ נאמן לפרסם הודעת תיקון, ולפיכך נשללה ממנו הגנת תום הלב.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות