פורבס ישראל: מי הם הפוליטיקאים הכי עשירים וכמה כסף הם שווים?

בכמה גדל הונם של ראש הממשלה נתניהו ושל שר החינוך בנט מאז הבחירות האחרונות? באיזה הון מחזיקים הגיסים ניר ואלונה ברקת? וכמה שווים בני גנץ, יאיר לפיד ואבי גבאי? וממה הם עשו את הונם? • 'פורבס ישראל' מציג לקראת הבחירות לכנסת ה-21: דירוג הפוליטיקאים העשירים 2019
חרדים 10
י"ט אדר א' התשע"ט / 24.02.2019 15:31

‘פורבס ישראל’ מפרסם את דירוג הפוליטיקאים העשירים 2019: זו הפעם הרביעית שפורבס מפרסם את הדירוג, כחלק מהמאמץ ליצירת שקיפות מירבית של נבחרי הציבור לקראת הבחירות הקרבות.

את פסגת הדירוג כובשים צמד הברקתים – ניר ואלונה, שנכנסים בפעם הראשונה אל הזירה הפוליטית הארצית: ניר ברקת ברשימת הליכוד עם 500 מיליון שקל, ואלונה ברקת ברשימת הימין החדש עם 460 מיליון שקל.

שני הגיסים, שמקורות הונם זהים, שווים קרוב למיליארד שקל.

את מרבית הונם עשו האחים ניר ואלי (בעלה של אלונה) בהייטק. את הרווח הגדול ביותר עשו מהשקעה בחברת צ’ק פוינט הצעירה – השקעה שהניבה להם קרוב ל-100 מיליון דולר. שני האחים מחזיקים כיום גם בגרעין השליטה במיטב דש.

בהמשך הדירוג, במרחק רב משני המקומות הראשונים, מככב ראש הממשלה בנימין נתניהו עם 50 מיליון שקל. נתניהו  צבר את מרבית הונו כאשר יצא למספר שנים מהחיים הפוליטיים, לאחר ההפסד לאהוד ברק בבחירות 1999. אז פנה לשוק העסקי, העביר הרצאות ושימש כיועץ אסטרטגי של החברות BATM ואלקטריק פיול, משתיהן קיבל לצד משכורות נאות גם אופציות. כמו כן, ההערכה היא שהרוויח תמורת הרצאותיו לא פחות מ־5 מיליון שקל.

פוליטיקאי נוסף שעשה את הונו בהייטק הוא שר החינוך נפתלי בנט ששווה 32 מיליון שקל, לאחר שהשלים ב-2005 אקזיט של חברת אבטחת המידע סאיוטה, בה היה שותף.

יו”ר העבודה אבי גבאי, ששווה 29 מיליון שקל, צבר את הונו במהלך שנותיו כבכיר בבזק. בתקופת עבודתו כמנכ”ל, צבר על פי ההערכות הון בשווי 52 מיליון שקל (לפני מס), שמורכב בין היתר מבונוסים, משכר ומאופציות, כאשר 50% מהן, בשווי 15 מיליון שקל, מימש בשנת 2010.

שכרו של גבאי בבזק עמד על 175 אלף שקל בחודש, ולצד זה קיבל מדי שנה בונוס בגובה 100% משכרו השנתי. כמו כן בשנת 2010 קיבל בונוס נוסף בסף 1.4 מיליון שקל.

אלונה ברקת

אלונה ברקת. צילום: Flash90

יאיר לפיד, ששווה 25 מיליון שקל, צבר את הונו במהלך השנים הרבות שבהן עבד בתקשורת. בין השאר צבר הון מכתיבת הטור השבועי שלו בעיתון ידיעות אחרונות, הנחיית תוכנית האירוח שלו בערוץ 2, והגשת ‘אולפן שישי’ בחדשות 2. לפיד גם כתב 11 ספרים, היה מרצה ומנחה מבוקש ושימש כפרזנטור של בנק הפועלים.

כמו כן נכלל בדירוג ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק עם שווי של 120 מיליון שקל. הוא אמנם אינו מתמודד בבחירות, אך מעורב באופן עמוק בהתרחשויות הפוליטיות. ברק הוא הדמות הפוליטית שהונה זינק באופן המרשים ביותר בשנים האחרונות, וכעת ‘פורבס ישראל’ מעריכים, כי הוא חוצה את רף 100 מיליון השקלים.

חלק משמעותי מהזינוק בהונו של ברק מגיע מהשקעתו האחרונה בחברת ייצור הקנאביס אינטרקיור, ששווה לו על הנייר 30-35 מיליון שקל. כמו כן, השקעותיו של ברק בנדל”ן הניבו לו עוד עשרות מיליוני שקלים בשנים האחרונות, לצד הון שצבר כמרצה מבוקש וכיועץ ושותף במספר חברות טכנולוגיות.

הפוליטיקאים העשירים בישראל:

1. ניר ברקת – 500 מיליון שקל
2. אלונה ברקת – 460 מיליון שקל
3. אהוד ברק – 120 מיליון שקל
4. בנימין נתניהו – 50 מיליון שקל
5. נפתלי בנט – 32 מיליון שקל
6. אבי גבאי – 29 מיליון שקל
7. חיים כץ – 28 מיליון שקל
8. יאיר לפיד – 25 מיליון שקל

 הונו של בני גנץ, מוערך בכ-8 מיליון שקל. למרות שהממד החמישי שנסגרה היתה החברה ששמו נקשר אליה יותר מכל, גנץ היה מעורב גם בעסקים נוספים. הונו נגזר ממשכורת שקיבל כיועץ לחברת צלחות הלוויין GetSat וכדירקטור באלרון ובאמות.

גנץ החזיק גם באופציות באמות שמימש בכ־400 אלף שקל. הונו כולל גם את ערך ביתו בשכונת נווה אפק בראש העין. יש לציין כי בחישוב הונם של הקצינים הבכירים לשעבר, לא נכללה הפנסיה הצבאית, שעבור רב אלוף עשויה להגיע לכ-20 מיליון שקל עד גיל 80.

גנץ

בני גנץ. Tomer Neuberg/Flash90

הונה של שרת המשפטים איילת שקד, שעומדת יחד עם נפתלי בנט בראש מפלגת הימין החדש, מוערך בכ-8 מיליון שקל. מרבית הונה של שקד מקורו בביתה בשכונת רמת החייל בתל אביב.

הונו של גדעון סער, ששב אל החיים הפוליטיים, מוערך בכ-3 עד 4 מיליון שקל. הונו כולל את ערך הידרה שבה הוא מתגורר במגדל ברחוב פנקס בתל אביב (עליה הוא משלם משכנתא). כמו כן, צבר סער הון קטן כשעבד כיועץ וכאיש סגל באקדמיה.

הונו של מי שקפץ ברגע האחרון אל המים הפוליטיים, הרמטכ”ל לשעבר גבי אשכנזי, מוערך בכ-8 מיליון שקל. מקורות הונו של אשכנזי כוללים את הפנטהאוז שבו הוא מתגורר במרכז כפר סבא, וכן הון אותו צבר כיו”ר חברת קידוחי הנפט “שמן”, שם השתכר, לפי ההערכה, כ־3 מיליון שקל במשך קרוב לשנתיים.

לאחר מכן התמנה לתפקיד יו”ר סוכנות הביטוח גיל ורדי, שבה שותף בנו איתי. אשכנזי הוא גם מרצה מבוקש.

אין תגובה

ב’פורבס ישראל’ מציינים כי אין כל רע בהחזקת הון רב. פוליטיקאים עשירים אינם הופכים באופן אוטומטי למושחתים, או לפרלמנטרים טובים פחות, אבל זה בהחלט שם אותם בעמדה שבה הם חשופים הרבה יותר לניגודי עניינים – וזו סיבה מספיקה כדי שהונם יהפוך להיות עניינו של הציבור.

זה גם הרציונל מאחורי הדירוג של המגזין והדרישה מהפוליטיקאים לחשוף באופן מלא את הונם ומקורותיו.

דירוג הפוליטיקאים העשירים מבוסס על תחקיר עיתונאי מעמיק, בצירוף מידע גלוי, שפורסם בין השאר במסגרת הצהרות הון שפורסמו על ידי נבחרי הציבור לאורך השנים.

באופן טבעי, תיקי ההשקעות של הפוליטיקאים, כמו גם חשבון הבנק שלהם, אינם חשופים, ועל כן הערכות הנוגעות להשקעות הן זהירות מאוד. כן ידועים פרטים על עבודות קודמות, חלק מנכסי הנדל”ן ועסקאות גדולות שבהן היו מעורבים. על סמך אלה ובהתבסס על שיחות עם מקורבים ואנשי מקצוע, יכול ‘פורבס ישראל’, ברוב המקרים, לתת הערכה ריאלית בהתבסס על המידע הקיים.

אל כל הפוליטיקאים נשלחה בקשה לחשוף את נכסיהם ולהתייחס אל הערכות פורבס. רובם סרבו להתייחס. חלקם, כמו גדעון סער, יואב גלנט, יאיר לפיד ואבי גבאי, סיפקו מידע כללי על נכסי הנדל”ן שברשותם.

אף פוליטיקאי לא חשף בפני ‘פורבס ישראל’ באופן גלוי לחלוטין ומפורט את כלל מקורות הונו.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות