קיצוץ דרמטי בהטבות לנשים בהיריון או מלחמה בספקים נצלנים

משרד הבריאות העביר הנחיה חדשה לקופ"ח: מימון השירותים הרפואיים עבור נשים בהיריון יוגבל משמעותית • המגבלה הדרמטית: לא ניתן יהיה לנצל ההטבות בסך 8,000 שקלים במלואם עבור היריון אחד • משרד הבריאות: "הגיעו תלונות רבות על ספקים שמעלים מחירים על בדיקות וציוד"
חרדים 10
כ"ט כסלו התשע"ט / 06.12.2018 23:46

לפי הנחיה חדשה של משרד הבריאות – החל החל מ-1 בינואר, תחול הרעה משמעותית בהטבות שמקבלות היולדות, בכל קופות החולים בישראל. כך חשף הערב (חמישי) יואב אבן, כתב הבריאות של חברת ‘החדשות’.

נשים בהיריון זכאיות כיום להטבות בסך 8,000 שקלים עבור מימון שירותים רפואיים. אולם, לפי הדיווח, בקרוב נראה קיצוץ דרמטי במימון ההוצאות – ונשים רבות ייאלצו לשלם אלפי שקלים בכוחות עצמן.

במשך שנים העניק משרד הבריאות הטבות לנשים בהיריון בשווי אלפי שקלים – והנשים יכלו לקבל מימון עבור מגוון שירותים וטיפולים רפואיים, לפי בחירתן – כגון: בדיקות שאינן בסל ההיריון, כמו סקירת מערכות פרטית ובדיקות גנטיות מתקדמות; התייעצות עם רופא מומחה לנושא היריון ולידה; מימון שירותי דולה (תומכת לידה); שימור דם טבורי, ורכישת אביזרים כמו משאבות, מכשיר ביתי לזיהוי דופק העובר, אביזרים לחיזוק רצפת האגן ומשקל אלקטרוני.

אלא שבמשרד הבריאות השתנו סדרי העדיפויות והם יפסיקו להעניק את ההטבות הללו. לפי ההחלטה שהתקבלה, לא תהיה יותר אפשרות לרכוש את האביזרים שפורטו ולקבל החזר כספי עבורם מקופת החולים. לחילופין, תהיה אפשרות לרכוש אותם בהנחה – רק בבתי המרקחת של קופות החולים.

לפי ‘החדשות’, קיימת מגבלה חדשה – תהיה אפשרות לקבל החזר של עד 700 שקלים בלבד עבור ייעוץ אצל רופא מומחה, למרות שרוב הרופאים גובים סכומים גבוהים הרבה יותר.

כמו כן, יהיה ניתן לקבל החזר של עד 1500 שקלים בלבד עבור שירות של דולה.

יתרה מכך, החל מ-1 באפריל תיכנס לתוקף מגבלה דרמטית נוספת: בניגוד לעבר – לא יהיה ניתן לנצל את ההטבות בסך 8,000 שקלים במלואם עבור היריון אחד, אלא ניצול ההטבות יוגבל למקסימום אלפיים שקלים.

מדובר במגבלה משמעותית כי ישנם שירותים רבים שעולים הרבה יותר מאלפיים שקלים, כמו חלק מבדיקות ההיריון, למשל בדיקות גנטיות מתקדמות או סקירת מערכות פרטית, שעולות כמעט 4,000 שקלים.

ממשרד הבריאות נמסר ל’החדשות’ בתגובה: “מדובר במהלך שנועד להגן על ציבור המבוטחות ולשפר את התנאים והמחירים בשוק.

למשרד הבריאות הגיעו תלונות רבות על ספקים שמנצלים את ‘צ׳ק ההיריון’ של היולדות ומעלים מחירים על הבדיקות והציוד שנדרש ליולדת.

כמו כן, יולדות רבות התלוננו שהן ממצות את מלוא סכום הזכאות כבר בילד הראשון ונתקלות בקשיים פיננסיים בילדים הנוספים.

לכן ביצע המשרד מספר צעדים משלימים כדי להגן על ציבור היולדות:

1. הוגבלו סכומי ההחזר ומנגנוני הרכש – המהלך צפוי להביא להפחתת המחירים ללא פגיעה ביולדות.

2. הגבלת ההטבות להריון הבודד לכדי 2000 שקלים, מבלי לפגע בזכאות הכוללת של 8000 שקלים.

3. רכישת הציוד הנדרש ליולדות תתקיים בבתי מרקחת של הקופות, וכאלה שבהסדר עם הקופות, כדי להבטיח מחירים מוזלים ובקרה של הגורמים הרפואיים הרלוונטיים.

כמו כן, משרד הבריאות יחד עם קופות החולים, פועל לגבש מהלכים נוספים לטובת ציבור היולדות. משרד הבריאות ימשיך לשמור ולהגן על ציבור היולדות כדי להבטיח זכאות למקסימום שירותים במחיר מינימלי”.

 

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  קיצוץ דרמטי או מניעת גניבות?.
  07/12/2018 08:08
  יוסי
 1. חלק גדול מהציבור קנה במסגרת הטבות אלו עגלות וכו’ וכו’ כאשר פורסמה דעת הגר”י זילברשטיין שדבר זה אסור על פי ההלכה וכעת קופות החולים נאלצו לעצור את זה והמבין יבין….

 2. נשים תתעוררו
  07/12/2018 18:02
  רופא מהדרום
 3. שוב פוגעים בנשים כדי לשפר את תנאי הגברים. נתנו כספים לפנסיות לתנאים משופרים ואת הכסף לקחו מהנשים והתינוקות. וכמובן שהראשון לפגוע בזכויות הנשים, תחת האיצטלה של להגן עליהן הם משרד הבריאות. שר בריאות שאינו מתפקד (ביבי ), סגן שר בריאות שלא מבין כלום ( ליצמן ), ומנכ”ל משרד הבריאות שהוא האשם הראשי שכל מערכת הבריאות היום קורסת ( כי לפני 7 שנים הוא היה במו”מ מול הרופאים והוא התנגד לכול בקשה ודרישה שמטרתה הייתה להציל את הרפואה הציבורית ).היום הרפואה הציבורית בקריסה והוא , שאחראי על חלק לא מבוטל מהאסון, ממשיך ופוגע ,עכשיו בציבור הנשים. האיש הזה צריך לסיים תפקידו במערכת הבריאות וללכת הביתה. דחוף.
  ולנשים – יש לכם כוחות אדירים. אתם 50% מהציבור. אל תשבו בשקט. תפעלו, תשביתו את מקומות העבודה, בה”ס, בתי”ח, מפעלים, תשאירו בבית עם הילדים. תורידו את מערכת הכספים במדינה על ברכיים. אתן יכולות לעשות זאת בקלות. אל תתנו לאף אחד לפגוע בזכויות שצברתן עשרות בשנים.