גינה פורחת: כל הטיפים שיעזרו לכם להצליח עם הגינה הביתית והדשא

כמה פעמים ניסיתם להחיות את הגינה והתאכזבתם מהתוצאות? • רגע לפני חגי תשרי - יוני אוסרוביץ, האגרונום של חברת טוף מרום גולן, עם הטיפים המרכזיים לגינה פורחת, ססגונית ומוצלחת

תמי גיל
י"ח אלול התשע"ח / 29.08.2018 00:55

 כך תצליחו לטפח את הגינה שלכם:

השקיה – כבר 5 שנים שאנו סובלים מחורף שחון, ואין לדעת לאיזה חורף צפוי לנו. מומלץ להתקין מחשב השקיה ולבדוק שמחובר ופועל כראוי. כמו כן תקנו פיצוצים בצנרת הטפטוף. חשוב גם לבדוק שהמסנן המגן על הטפטפות מחלקיקים זרים אינו סתום או שבור.

דישון – זה הזמן להתחיל ולהזין את הצמחייה. ניתן להשתמש בדשן מוצק או נוזלי, באדניות רצוי להוסיף דישון איטי ל-6 חודשים לפחות. בשתילות חדשות יש לערבב 2-3 גרם דשן לליטר מצע גידול בעוד באדניות קיימות ניתן לחורר את פני השטח שמתחת לטפטפות להוסיף את גרגרי הדשן.

פרחים עונתיים, ירקות ותבלינים – עתה, רגע לאחר החום הכבד של יולי אוגוסט, ניתן להתחיל ולחדש אדניות במינים האופייניים לסתיו. למצע גידול חדש מבנה מאוורר ותכולת חומרי הזנה שתתמוך בגידול, את המצע הישן נוכל להצניע בקרקע בגינה.

בעת השתילה בערוגה מומלץ להרטיב, לפזר כ- 5 ליטר קומפוסט למטר מרובע, להצניע ולהפוך את הקרקע הלחה בעזרת קלשון. פעולה זו תאפשר התפתחות טובה יותר והתארכות מהירה של השורשים אל עומק הקרקע.

לאחר מכן עלינו לפורר את הגושים וליישר את הקרקע לקבלת ערוגה נוחה לשתילה.

שיחים ועצים – ככל שהבור גדול יותר, תשופר קליטת העץ והשיח בקרקע, כך נחווה התפתחות מהירה יותר של השתיל. מומלץ, כי נפח בור השתילה יהיה לפחות כפול בנפחו מכלי הגידול בו מגיע השתיל.

את הקרקע יש לערבב עם קומפוסט איכותי של טוף מרום גולן ביחס של 9:1, 9 (אדמה) לאחד (קומפוסט). לחילופין ניתן להשתמש במצע הגידול של טוף מרום גולן “בנטל 15”, המגיע עם קומפוסט כבר בתוכו, במקום המילוי בקרקע. יש צורך להדק קלות על מנת לייצב את העץ או השיח.

פרחי החורף הפרחים המתאימים לקראת חודשי החורף, המוכרים ומעטרים את הגינה הם בעיקר אמנון ותמר, ציפורני חתול, לוע הארי, אפונה ריחנית וכדומה. כמו כן, ניתן לשתול גם פרחי פקעות: נרקיסים, כלניות, נוריות, פרזיות, צבעונים, רקפות ועוד.

6

צילום: טוף מרום גולן

גן ירק – לחובבי הסלט ישירות מהגינה, עונת הסתיו הינה אידיאלית ביותר להקמת גינת ירק. זה הזמן לשתול ירקות חורף כגון: חסה, רוקט, כרוב, כרובית ותבלינים למיניהם כמו מליסה רפואית, זוטה לבנה, גרגר הנחלים, פטרוזיליה ושאר תבלינים.

לפני השתילה חשוב להכין את הקרקע בצורה טובה – לערבב את האדמה, להוסיף קומפוסט ולתחח, זאת על מנת ליצור עבור השתיל אדמה דשנה, מנוקזת, עם כל היתרונות שבחומרים אורגניים טבעיים. ממליץ על שימוש במצע בנטל 11 של טוף מרום גולן, המותאם לגידולים אלו, ומכיל כבול וקוקוס המטיבים עם גידולים ומבטיחה הצלחה מקסימאלי.

מדשאות – מזג האוויר עדיין חם ויש צורך בהשקיה סדירה וכיסוח. מדשאות על גג נדרשות ברוב המקרים להשקיה במנות קטנות יותר אך בתדירות גבוהה. בעונה זו מומלץ להוסיף דשנים חנקניים המיועדים לשימוש בדשא, בשחרור מבוקר.

92

צילומים: טוף מרום גולן
הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות