האשה ניסתה להתאבד ובית הדין הרבני הגדול ביטל הסכם הגירושין

בית הדין הרבני הגדול ביטל הסכם גירושין שנחתם על ידי בית הדין האזורי בטיעון כי האשה היתה במצב נפשי קשה כאשר חתמה על ההסכם הראשון: "חובת בית הדין להציל עשוק מי עושקו... ולבטל ההסכם"
דוד ליבוביץ
י' אלול התשע"ח / 21.08.2018 17:30

בית הדין הרבני הגדול בירושלים ביטל פסק דין של בית הדין האזורי, שאישר הסכם גירושין מקפח – שהותיר את האישה ללא קורת גג או כסף.

פסק הדין, שהובא על ידי עו”ד משה שחל מאתר ‘פסק-דין’ קבע, כי הראיות והעדויות מוכיחות שההסכם נחתם כשהייתה במצב נפשי קשה וניכר שלא הייתה מודעת להשלכותיו.

בין האיש לאשה התגלעו וויכוחים וטענות קשות הועלו מצד הבעל, כאשר בסופו של יום חתמה האשה על הסכם גירושין שלפיו הדירה המשותפת תימכר, ורוב התמורה תועבר לבעל למעט 200 אלף שקל שיפריש לשני ילדיהם.

כלומר, האיש יגרוף לכיסו סכום יפה (שווי הדירה הוערך ב-1.3 מיליון שקל), והאישה לא תקבל דבר למעט מזונות ילדים של 3,000 שקל.

בין לבין התרחשו מספר אירועים קשים: האישה עברה שתי הפלות וניסתה להתאבד פעמיים, התפרצה על בעלה ותקפה אותו, ולבסוף הורשעה בעבירות אלימות ונשלחה ל-5 חודשי מאסר.

עם יציאתה מהמאסר, היא תבעה לבטל את ההסכם המקפח, אך בית הדין האזורי דחה את תביעתה.

בערעור שהגישה על כך היא טענה כי חתמה על ההסכם כשהייתה תחת השפעת תרופות הרגעה ולא הבינה מה היא עושה.

בית הדין הגדול ביטל את הסכם הגירושין והדיין הרב שלמה שפירא כתב: “במקרה זה חובת בית הדין להציל עשוק מי עושקו… ולבטל ההסכם”.

הדיין מנה עוד סיבות רבות לביטול ההסכם. על פי הפסק אם כן – ההסכם בוטל והדירה תחולק בין בני הזוג שווה בשווה. הדיינים הרבנים אליעזר איגרה ואהרן כץ הצטרפו לפסק הדין.

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  יש דיינים בירושלים
  21/08/2018 21:17
  מאיר
 1. מחזק את ידי הדיינים שהגדילו ראש והפעילו שיקול דעת תורה והאישה לא יצאה מקופחת יישר כח

 2. פסק הדין הזה הוא אות קין לבית הדין האזורי
  22/08/2018 21:57
  משה
 3. שלא התחשב בעוול שנעשה לאשה ואישר את ההסכם המקפח. מן הראוי לפרסם את שמות הדיינים אטומי הלב.