נתניהו נגד בג”ץ: החלטה בעייתית, אסור לתת לחמאס מתנות חינם

בג"ץ קיבל עתירת משפחות המחבלים שגופותיהם נמצאות בידי ישראל - וקבע: אין חוק שמאפשר להחזיק בגופות • נתן לממשלה חצי שנה לחוקק חוק שיסמיך את המדינה להחזיק בגופות המחבלים שחוסלו במנהרת הטרור • אם לא תהיה חקיקה - הגופות יוחזרו • השר לוין: "הטרור קיבל פרס"
חיים טוויל
כ"ו כסלו התשע"ח / 14.12.2017 18:49

שופטי בג”ץ פסקו היום (חמישי) כי לישראל אין סמכות להחזיק בגופות חמש המחבלים שחוסלו בעת השמדת מנהרת הטרור ברצועת עזה.  “מדינת ישראל כמדינת חוק לא יכולה להחזיק בידיה גופות לצרכי משא ומתן”, נכתב בהחלטת השופטים.

השופטים עיכבו בחצי שנה את ביצוע פסק הדין ונתנו למדינה אפשרות לחוקק חוק – שיעמוד בסטנדרטים המשפטיים הקבועים בדין הישראלי ובדין הבינלאומי – שיסמיך את מערכת הביטחון להחזיק בגופות. אם לא תהיה חקיקה שכזו בתוך חצי שנה – ישראל תיאלץ להשיב לרצועת עזה את גופות המחבלים.

השופטים יורם דנציגר וג’ורג’ קרא קיבלו את העתירות שהגישו בני משפחותיהם של המחבלים, והשופט ניל הנדל התנגד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב:”מדובר בהחלטה בעייתית מאוד של בג״צ. אסור לתת לחמאס מתנות חינם. ‘אכנס את שרי הקבינט והיועמ״ש ביום ראשון לדיון מיוחד כדי למצוא פתרונות מעשיים וחוקיים, להמשך הפעלת הלחץ על החמאס”.

שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד הגיבו לפסק הדין: ”בג״צ שגה בקביעתו שאוסרת על מדינת ישראל להחזיק בגופות מחבלים. אנו במלחמה נגד ארגוני טרור רצחניים, ולא ניתן להילחם בהם עם ידיים קשורות”.

הם הבטיחו: ”על כן באופן מיידי נוביל חקיקת חוק שיאפשר החזקת גופות, ונדאג שגופות המחבלים לא תועברנה למשפחותיהם, ללא שחרור בנינו הדר גולדין, אורון שאול והאזרחים שבידי חמאס”.

שר התיירות יריב לוין: “הטרור קיבל היום שוב פרס מידי שופטי בג״ץ, אשר פגעו בפסיקתם פגיעה אנושה ביכולת להשיב הביתה את הבנים המוחזקים בידי החמאס. פסיקת בג״ץ מבטאת פעם נוספת סולם ערכים מעוות שבו לרוצחים שפלים ולבני משפחותיהם מוענקות זכויות יתר על חשבון חיילי צה״ל והמשפחות השכולות.

”אני קורא לחבריי בכנסת מכל קצות הקשת הפוליטית להתעורר ולתמוך ביוזמות החקיקה לשינוי פניה של מערכת המשפט ולשינוי הרכבו של בית המשפט העליון״.

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן: ”עצוב מאד שפעם אחר פעם בג״צ טועה בפסיקותיו ומקבל טענות משפטיות של מחבלים וקרוביהם על פני נפגעי הטרור. החלטה זו, כמו ההחלטה לחייב את המשטרה למסור את גופות המחבלים מאום אל פאחם, מקשה על כוחות הביטחון לייצר הרתעה ולהיאבק בהסתה.

”עלינו לעשות הכל כדי להסדיר בחקיקת בזק את כל סוגיית גופות המחבלים ולהקנות סמכות ברורה שלא להחזירן”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    מצויין - כי רק ככה תבינו באיזה כלבים מסוכנים ביותר מדובר ובפעם הבאה אם זה לא יספיק לכם - הם יראו לכם מה זה!
    15/12/2017 04:06
    יוסי
  1. הטרור מקבל גב מהם