הרבנות: לא הייתה ‘רשימה שחורה’. עיתים: הפכו פקיד לשעיר לעזאזל

הרבנות הראשית מבהירה על הפרשה שעוררה סערה בינלאומית: "פקיד ברבנות ריכז תעודות שהובאו לבדיקתו ונדחו מסיבות טכניות כאלו ואחרות" • מנהל מחלקת אישות וגיור ברבנות זומן לשימוע ולבירור, לצורך נקיטת צעדים • 'עתים': זוהי בריחה מאחריות, הפכו פקיד לשעיר לעזאזל
יוני גרין
כ"ג תמוז התשע"ז / 17.07.2017 19:33

פרשת ‘הרשימה השחורה’ של הרבנים בחו”ל: הרבנות הראשית מבהירה היום (שני), יותר משבוע לאחר חשיפת הפרשה בחרדים10, כי “אין ולא הייתה רשימה של רבנים לא מוכרים”.

לפי הודעת הרבנות, “פקיד ברבנות הראשית ריכז תעודות שהובאו לבדיקתו ונדחו מסיבות טכניות כאלו ואחרות”,  וכי “אין ולא ניתנה הנחיה לגיבוש ‘רשימת רבנים’ אשר אינם מוכרים על ידי הרבנות הראשית”.

בעקבות דרישת הרב הראשי הגר”ד לאו – שזעם על העברת הרשימה לידי ארגון ‘עיתים’, זימן מנכ”ל הרבנות הראשית, הרב משה דגן, לבירור את הרב איתמר טובול, מנהל מחלקת אישות וגיור ברבנות הראשית – זאת לאחר שגרם לסערה בין לאומית בעקבות פרסום רשימת תעודות שכללה מידע שהכין על דעת עצמו.

לפי הרבנות, “כתוצאה מגיבוש הרשימה, שהוכנה והופצה ללא ידיעתם ואישורם של הרבנים הראשיים לישראל ומנכ”ל הרבנות הראשית, נוצר מצב מטעה, שגורמים בעלי עניין ניצלו אותו כדי להגביר את ההטעיה, לפיו הרבנות הראשית מנהלת רשימות של רבנים ‘פסולים’ מרחבי העולם”.

כאמור, בעקבות המצב שנוצר, זימן מנכ”ל הרבנות הרב משה דגן את הפקיד לשימוע ולבירור, לצורך נקיטת צעדים בעניינו.

הרב ד”ר שאול פרבר, יו”ר ארגון ‘עתים’ שחשף את הרשימה השחורה של הרבנות, מסר בתגובה: “צר לנו שהרבנות הראשית בוחרת לברוח מאחריות. ראשית, בניגוד לנכתב בהודעת הרבנות, מנכ”ל הרבנות ידע על הוצאת הרשימה השחורה, משום שהוא היה מכותב לדוא”ל בו נכללה הרשימה.

“כמו כן, הבעיה איננה פקיד זו או אחר ברבנות, הבעיה היא מערכתית ולכן צר לנו שהפכו פקיד לשעיר לעזאזל. לבסוף, יהדות ארה”ב זועמת ובצדק. ישנה אכן רשימה שחורה של רבנים שנפסלו סתם כך ללא כל סיבה אמיתית. יש לזכור שמאחורי כל אחד מהרבנים ברשימה יש זוגות שנדחו על ידי הרבנות ולא קיבלו אישר להינשא. זהו מעשה לא מוסרי, לא יהודי ולא רבני”.

כפי שדווח בחרדים 10, הרב הראשי הגר”ד לאו נדהם לגלות כי ה’רשימה השחורה’ של 160 הרבנים מחו”ל שאינם מוכרים על ידי הרבנות הראשית הועברה, ללא שידע על כך, לארגון ‘עיתים’.

עוזרו של הרב לאו, הרב רפאל פרנק, כתב למנכ”ל הרבנות: “הרב הראשי נדהם לגלות רשימה זו. הדברים נעשו לא על דעת הרב וללא הסכמתו. איך קורה שיוצאת רשימה לאור העולם מבלי לעדכן את הרב לא ברשימה ולא בעצם פרסומה?”

העוזר המשיך וכותב: “להזכירך, הרב הקים צוות מטעם מועצת הרבנות הראשית בשיתוף עם חבר דייני ביה”ד הגדול שדן בתבחינים להכרה ברבני חו”ל לגבי גיור, מעמד אישי, גיטין וכו’. מסקנות הוועדה אמורות לעלות לדיון בפני מועצת הרבנות הראשית לאישור. מי אם כן הרכיב ואישר רשימה שלא על פי החלטה המועצה?”

עוזרו של הרב לאו הדגיש במכתבו: “תוצאת המעשה הינה חמורה ביותר. ראשית לא יתכן שפקיד ברבנות הראשית יחליט על דעת עצמו לפרסם איזו רבנות מאושרת ואיזו לא. שנית, אין צורך להכביר במילים על ההשלכה החמורה והפגיעה הקשה ברבנים מסוימים, ובעיקר ברבנות הראשית לישראל”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות