התעללות או טעות? בקור ירושלמי: שני נערים הובאו יחפים לביהמ”ש

קטינים שנעצרו בהר הבית הובלו לבית המשפט יחפים - לאחר שהמשטרה לא העבירה להם את נעליהם שנשארו ברשות המשטרה בכניסה להר • בארגון חוננו מכינים תביעה: "מדובר בהתעללות לשמה"
חיים טוויל
ה' טבת התשע"ז / 03.01.2017 15:30

שני קטינים בני 15 ו-16 שנעצרו שלשום (ראשון) בחשד להשתחוויה בהר הבית, צפויים לתבוע את המשטרה בגין מה שבארגון חוננו מכנים “התעללות לשמה”.

השניים שהו בקור הירושלמי קרוב ל-10 שעות, כשהם יחפים, והובאו כך לבית המשפט, וזאת משום שהמשטרה לא העבירה להם את נעליהם.

השניים נעצרו ביום ראשון בצהריים בחשד שהשתחוו בהר הבית. לאחר מספר שעות הודיעו חוקרי המשטרה לעו”ד רחביה פילץ מארגון חוננו כי הם יישארו במעצר בלילה ולמחרת יובאו לדיון.

עו”ד פילץ מיהר להגיש ערר דחוף על מעצרם, בטענה שאין סיבה להותיר קטינים במעצר בגין השתחווייה, והשופט אילן סלע קבע כי דיון בעניינם יתקיים עוד בשעות הערב.

אולם כאשר הגיעו השניים לבית המשפט, התפלא עורך הדין לראות כי הם הולכים יחפים בקור הירושלמי. הקטינים השאירו את נעליהם בכניסה להר הבית בארון מיוחד שהמשטרה הציבה עבור היהודים העולים בטהרה, ולאחר מעצרם השוטרים לא העבירו לרשותם את הנעליים.

עו”ד פילץ אמר בדיון כי רק מטעם זה של פגיעה בזכויותיהם של הקטינים יש לשחררם, אולם נציג המשטרה רפ”ק יורם סגל טען: “חשבתי שהם באו בלי נעליים מהבית”. זאת למרות שהמשטרה עצמה הציבה בכניסה להר הבית את ארון הנעליים ויודעת היטב כי חלק מהעולים נוהגים לעלות להר הבית כשהם יחפים בשל קדושתו.

בנוסף, במהלך הדיון טען נציג המשטרה שהאירוע חולל מהומה, אולם מסרטון שהוצג לבית המשפט עולה כי האירוע היה בפינה מבודדת בהר הבית, ולמעט קריאה בודדת של “אללה אכבר”, לא הייתה שום תגובה מצד המוסלמים.

“מי שיצר את המהומה הייתה דווקא המשטרה שבמקום להבליג לאקט של תפילה והשתחווייה בהר הבית, בחרה לבצע מעצר ראווה”, אמר בדיון עו”ד פילץ.

נערים יחפים

בסופו של דבר, בהמלצת השופט, הגיעו הצדדים להסכמה לפיה יורחקו השניים מהר הבית לתקופה שיקבע השופט.

השופט הורה כי על השניים ייאסר לעלות להר הבית למשך 60 יום, וכי תיחתם בעניינם ערבות צד ג’ שלא תהווה תנאי לשחרור.

למרות זאת השוטרים לא שחררו את הקטינים באופן מיידי בבית המשפט אלא הובילו אותם כשהם אזוקים, לתחנת המשטרה ורק שם הם שוחררו.

בזמן הדיון הפגינו פעילי תנועת ‘חוזרים להר’ מחוץ לבית המשפט במחאה על המעצר. כמה מפגינים עוכבו בשטח אך שוחררו כעבור זמן קצר.

במחלקה האזרחית בארגון חוננו כבר מכינים תביעה כנגד המשטרה בגין פגיעה בזכויות הקטינים, איזוק ומעצר שווא, תביעה שתצטרף לכמה תביעות שהוגשו בשנה האחרונה בגין אלימות והתעמרות של שוטרי מרחב דוד בעצורים יהודים.

“עצוב שקצין משטרה מדבר בבית המשפט דברים שאינם אמת, ואין תגובה הולמת מצד בית המשפט”, אומר עו”ד פילץ בתגובה. “להותיר יום שלם שני קטינים בני 15 ו-16 יחפים בקור הירושלמי זו התעללות בלבד, ומדובר באירוע שמצטרף לכמה תלונות של יהודים שנעצרו בגין תפילה באזור הר הבית, על התנהלות שוטרי מרחב דוד”.

נערים יחפים

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות