“תאונות דרכים ברחוב החרדי? נס שמספר הנפגעים עדיין נמוך”

הרב מורסקי ראש עמותת 'חיים בדרכים' טוען: "באופן טבעי מצב הבטיחות בדרכים בציבור החרדי היה אמור להיות גרוע ביותר רח"ל" • אין לבנים חרדיים ולא שעה אחת של לימודי זה"ב • לקראת ל"ג בעומר: "אל תנהגו בעייפות"
אליעזר היון
ח' אייר התשע"ד / 08.05.2014 15:10

“באופן טבעי מצב הבטיחות בדרכים בציבור החרדי היה אמור להיות גרוע ביותר רח”ל” כך מתבטא ראש עמותת ‘חיים בדרכים’ לקידום הבטיחות בדרכים במגזר החרדי בישראל הרב אשר מורסקי. הארגון הפועל מזה כשנתיים יוצא לקראת ל”ג בעומר בקמפיין אגריסיבי מתוך מטרה להטמיע את הכללים בזה”ב שבמחוזות אחרים נחשבים לכל כך אלמנטאריים.

האם קיים חוסר מודעות בכל מה שקשור לזהירות בדרכים בחברה החרדית?

“מהמשתקף מן המחקרים שבוצעו, ומתוך המצב בשטח, מצב הבטיחות בדרכים בציבור החרדי היה אמור באופן טבעי להיות גרוע מאד רח”ל. ואני מדגיש – היה צריך. אסביר: למעשה החברה הכללית נושמת וחיה לימודי בטיחות וזהירות בדרכים הממוסדים בשיעורים קבועים ומבוקרים (משרד החינוך והרשות הלאומית) עוד משנות הגן המוקדמות. החינוך לזה”ב אינו מסתיים בבית הספר אלא ממשיך אף לחטיבת הביניים ומעלה, כאשר אף מופעלים “מרכזי הדרכה” לזה”ב בהם הילדים לומדים זה”ב בתנאי שטח מותאמים מקיימים סימולציות, וכמו כן מקיימים “משמרות זה”ב”.

מורסקי חושף כי לבנים חרדים אין ולו אפילו שעת זה”ב אחת (!) בתלמודי התורה, כל שכן שאין “מרכזי הדרכה”. גם בנות חרדיות זוכות לשיעורי הדרכה בנושא עד כיתה ה’ בלבד. המרחב הציבורי החילוני לעומת זאת, טעון באין ספור סמלים, ופרסומות המעלות את המודעות לזהירות בכביש.

עמותות מוכרות כמו ‘אור ירוק’ או גופים ממשלתיים כמו ‘הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים’ יוצאים בקמפיינים ובהסברה רחבה בכל אפשרויות המדיה, ובמילים אחרות: אינטרנט, תשדירי רדיו, טלוויזיה, סרטונים, פרסום חוצות ועיתונות – במות שילד או מבוגר חרדי כמעט ולא נחשפים אליהם. מורסקי מספר כי הוא עובד בשיתוף פעולה הדוק עם העמותות הגדולות אך יש צורך קריטי להתאים את המסרים לחברה החרדית.

הרבנים התלהבו

מאז היווסדו מפיץ הארגון עלון חודשי, ומנסה להטמיע בכלים המוכרים לציבור החרדי את חשיבותה העצומה של הזהירות בדרכים. לשם כך פנו חברי הארגון לעשרות גדולי תורה ברחבי הארץ וביקשו את ברכתם.

גדולי ישראל אין צורך לומר נענו בהתלהבות לבקשה. הרב מורסקי שגם חיבר ספר הלכתי מקיף בנושא בן 800 עמודים בשם ‘נתיבות חיים’, מספר כי הוא ביקר בביתם של הגרי”ש אלישיב, רבי מיכל יהודה לפקוביץ, הרב שטיינמן, הרב וואזנר, רבי חיים קנייבסקי, האדמו”ר מבעלז, הרב בעדני, הרב יצחק יוסף, הרב אליהו אבא שאול ועוד שורה ארוכה של רבנים מכל העדות והחוגים.

כיצד הגיבו הרבנים?

כאשר סיפרנו לרב וואזנר כי יש אנשים הטוענים כי אין חובה הלכתית לשמור על הנפש בדרכים אמר לנו כי “הם טענות של שטות ואפיקורסות וחס ושלום לומר דברים כאלו” הרב וואזנר הוסיף כי במו עיניו ראה כיצד גדולי ישראל נזהרו בזה אף מעבר לאנשים פשוטים.  הרבנים אמרו לראשי ארגון כי למעשה, הם, כמנהיגי ציבור היו מחוייבים לעסוק בנושא, שהלא נאמר בגמרא שבית הדין מחוייב ‘לתקן את הדרכים’, אלא שלמרות מאמציהם הם אינם מצליחים להגיע לכך, ועל כן מה טוב שיש מי ש’הרים את הכפפה’ בחברה החרדית. במשרדי הארגון מצויים עשרות מכתבים מגדולי הדור כשאליהם נוספו בימים האחרונים מכתביהם של הרבנים הראשיים לישראל הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו.

מה החלום שלכם בארגון?

אנו שואפים, ומקווים להצליח ב”ה לסייע לכל משפחה לרכוש כסאות בטיחות, ולחלק קסדה בחינם לכל ילד. אנו מקווים להפיץ את מידע הזה”ב לילד ולמבוגר, ובהמשך אף לפתח מרכז לסיוע נפשי ורוחני למשפחות שיקיריהם נהרגו בתאונות דרכים.

אין סומכין על הנס

מורסקי מספר כי על פי המחקרים מצב הבטיחות בדרכים בערים החרדיות לא חמור משאר הערים הכלליות, ובמדדים מסוימים אף עולה לפעמים בבטיחותו על שאר הערים. לדבריו הדבר מפליא ביותר, ואין זאת אלא “רק יד הקב”ה. אכן כבר נפסק בשולחן ערוך כי “אין סומכין על הנס” ועל כן אנחנו מחוייבים להשתדל ולעשות אל כל אשר לאל ידינו להגביר את המודעות לסכנות שבכבישים”.

לאור האסונות המחרידים בשנים האחרונות סביב ארועי ל”ג בעומר החליטו בארגון לצאת בקמפיין בשם “אם עייפים לא נוהגים” הסברה בריכוזים החרדיים כדי “שכולם ידעו כמה מסוכן לנהוג בשעת עייפות”. בימים הקרובים יפיץ הארגון 17000 עלוני הסברה, ויפעל בכל שלוחות המדיה והאינטרנט החרדיים. ונשמרתם לנפשותיכם.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות